FOTO: Kako objasniti da je isti proizvod ovoliko skuplji u Hrvatskoj nego u Sloveniji?
Već drugi petak zaredom građani diljem Hrvatske odlučno poručuju trgovačkim lancima: "Dosta je!" Bojkot trgovina, kao odgovor na uporno divljanje cijena, ovog se tjedna proširio i na susjedne zemlje – Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Crnu Goru. Rezultati ovotjedne prosvjedne akcije u Hrvatskoj nešto su slabiji nego li su bili tjedan ranije. No, iako je odaziv ovog petka bio manji, bojkot je ipak dovoljna prijetnja da bi "prisilio" brojne trgovačke lance da najave "zamrzavanje cijena" za veliki broj proizvoda.
O vrtoglavim poskupljenjima piše se još od ulaska Hrvatske u eurozonu, iako su nas tada nadležni uvjeravali kako prelazak na euro neće donijeti značajniji rast cijena. No, stvarnost se pokazala drugačijom. U medijima se redovito pojavljuju usporedbe hrvatskih cijena s onima u susjednim zemljama, pa čak i u dalekim državama poput SAD-a, Irske ili skandinavskih zemalja. Rezultati takvih usporedbi u pravilu su porazni za Hrvatsku.
Sada je došlo vrijeme da se jedan takav tekst pojavi i na Lupigi.
Naime, naš čitatelj iz Samobora poslao nam je u petak dvije fotografije i potvrdio teoriju o preskupoj Hrvatskoj. Na dan bojkota u Hrvatskoj zaputio se u petnaestak kilometara udaljene Brežice u Sloveniji kako bi tamo obavio kupovinu. U tamošnjem Lidlu je naišao na čokoladne praline njemačkog proizvođača po cijeni od 2,39 eura.
Cijena u slovenskom Lidlu (FOTO: čitatelj Lupige)
Budući da taj proizvod redovito kupuje, nije mu promakla činjenica da se isti taj paketić čokoladica u samoborskom Lidlu prodaje za 3,69 eura. Da bi dokaz bio neoboriv, na putu kući stao je u samoborski Lidl i fotografirao cijenu pralina, te nam za usporedbu poslao obje fotografije iz kojih je vidljivo da je u Hrvatskoj ovaj proizvod skuplji gotovo 55 posto. Pri tome ni u Brežicama ni u Samoboru ove praline nisu bile na akcijskoj ponudi, već se radi o njihovoj redovnoj cijeni.
Cijena u hrvatskom Lidlu (FOTO: čitatelj Lupige)
Riječ je, dakle, o identičnom proizvodu, istog pakiranja od 140 grama. Na fotografijama se na cijeni vidi i kako bi kilogram ovih pralina u Sloveniji bio 17,07, a u Hrvatskoj 26,36 eura. Razlika u cijeni je 54,43 posto.
"Uglavnom su svi proizvodi koje sam gledao jeftiniji u Brežicama nego u Samoboru", kratko nam je komentirao čitatelj.
Za kraj evo nekoliko činjenica za promišljanje. Praline dolaze iz tvornice u njemačkom Peineu, gradiću smještenom nedaleko Hannovera. Od tamo do Lidla u Brežicama ima točno 1.135 kilometara, a do Lidla u Samoboru nešto manje - 1.122 kilometra. Dakle, razlika u udaljenosti je zanemariva. Čak i uz obavezan prolazak kroz Lidlov logističko-distributivni centar (Celje za Sloveniju, Jastrebarsko za Hrvatsku), put robe u ovom primjeru nema značajan utjecaj na konačnu cijenu. PDV na hranu u Sloveniji iznosi 9,5 posto, dok je u Hrvatskoj 25 posto, osim za neke vrste proizvoda među koje predmetne praline ne spadaju. Pa kako onda objasniti ovakvu razliku u cijeni?
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Pixabay
Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.
To je lako objasniti. Slovenci nemaju ratno zrakoplovstvo niti njihovi premjeri imaju ambicije dočepat se neke udobne fotelje u Briselu. Stoga slovenci imaju porez na hranu 9,5% a hrvati 25%. Dvanajest polovnih Rafala, uz druge narudžbe za naoružanje, hrvatski građani moraju na neki način platiti. To objašnjava razliku u postotku PDVa. Ostatak razlike u cijeni posljedica je razlike u nesposobnosti i korumpiranosti hrvatskih u odnosu na slovenačke vlasti a posredno i razliku u građanskoj svijesti slovenskih i hrvatskih građana koji te vlade biraju i postavljaju na vlast...