INDUSTRIJSKA BAŠTINA: Gredelj - stanje između
Koja je uloga jednog od ključnih prostornih resursa Zagreba, smještenog u buduće suvremeno sjedište grada - pitanje je koje vezano uz bivši kompleks TŽV Gredelj postavlja publicist i aktivist zagrebačke organizacije 1postozagrad Saša Šimpraga uoči šetnje njegovim kompleksom.
"Sada, u vremenu između gašenja industrije i reurbanizacije, nužno je propitivati njegovu buduću ulogu u kontekstu grada, ali i zabilježiti ono efemerno između dva različita oblika korištenja tog prostora. Njega, kao i naslijeđe TŽV Gredelj - industrijsku baštinu kompleksa odnosno iskustvo rada i proizvodnje u tom prostoru - treba otvarati", navodi se na stranicama projekta Gredelj - stanje između.
Gredelj nekada (FOTO: inkubatoraluminijskivlak.weebly.com)
“Gredelj se mora otvoriti javnosti, sanirati i ostati ono što i danas jest: praznina koja pruža mogućnost polivalentnog korištenja i neograničenih scenarija... Arhitektura i infrastruktura koji neodvojivo čine industrijsku cjelinu, trebaju biti i ostati prostor neprestane promjene, prostor eksperimenta i proizvodnje društvenih odnosa i htijenja. Povremena uporaba prostora Gredelja proteklih godina dokazala je ovu mogućnost i potrebu. Jednostavnim čišćenjem i adaptacijom Gredelj može postati inkubator javnih potreba, a da se pritom njegova suština kao arhitektonske cjeline ne dovodi u pitanje. Elitizacija i institucionalna getoizacija Gredelja značila bi poništenje svih potencijala koje takav prostor nudi.", smatra arhitekt Sven Sorić.
U okviru projekta ovog četvrtka 22. listopada s početkom u 18 sati ispred pošte u Branimirovoj organizira se, naime, šetnja za javnost u kojoj će se obići čitav kompleks Gredelja po njegovim obodima, a ukazat će se na neke od "planiranih, mogućih i poželjnih koridora buduće integracije u postojeće tkivo grada".
Golema površina u središtu grada (SCREENSHOT: GoogleMaps)
U okviru istog projekta organizirat će se i šetnja sa stručnim vodstvom Špire Dmitrovićaunutar kompleksa Gredelja u subotu, 24. listopada 2015. godine s početkom u podne na ulazu u Gredelj iz Strojarske.
“Za prostor Gredelja kreativna aktivacija baštine je temeljno polazište. S druge strane tamo bi se, u primjerenom mjerilu, trebalo dogoditi i obilje nove arhitekture različite tipologije i namjene, a koja bi mogla i identitetski oblikovati sliku Zagreba. S treće strane, taj prostor nipošto ne treba opteretiti izgradnjom, već kao buduće središte grada, Gredelj treba obilovati javnim prostorima koji istovremeno nužno trebaju predstavljati potpuni zaokret od načina na koji se javni prostori u Zagrebu oblikuju danas“, navodi na blogu Zagreb - javni prostor publicist Saša Šimpraga.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Saša Šimpraga