
UOČI IZBORA U ZAGREBU: Debata kandidata
Donosimo sažetak predizborne debate “Otpad, promet, zrak – kako riješiti glavne probleme Zagreba” koja se u organizaciji Klimatskog portala održala u ponedjeljak, 5. svibnja u velikoj dvorani HUB-a 385 u Zagrebu. Cilj debate bio je potaknuti raspravu o zagrebačkim komunalnim tema koje Klimatski portal smatra najvažnijim: o gospodarenju otpadom, prometu i kvaliteti zraka.
Diskusiji su prisustvovali Renato Petek (lista Bernardić Davor Nezavisna lista Servus Zagreb, Dina Dogan Nezavisna lista Fokus HNS-HSLS-Socijaldemokrati), Pavle Kalinić (lista Pavle Kalinić Nezavisna lista – Stranka umirovljenika – Umirovljenici zajedno – Zagorska demokratska stranka), Tomislav Medak (Politička platforma MOŽEMO! SDP) te Milivoj Špika (lista Blok Umirovljenici zajedno – Politička stranka Plavi grad). Predstavnici HDZ-a i liste kandidatkinje Marije Selak Raspudić bili su pozvani na debatu, ali nisu se odazvali.
INTERVJU-VIKTOR SIMONČIČ: „Imamo neodrživ sistem, koji će doći na naplatu“
TRIBINA POVIŠENIH TENZIJA: „Zagreb treba hitno rješenje“
ANALIZA: Gospodarenje otpadom kao potpuni podbačaj
Trenutna gradska vlast najavila je da će do 2029. godine u Resniku otvoriti centar za gospodarenje otpadom. Petek (lista Bernardić Davor) tvrdi da bi se, prije ikakvog razgovora o rješenjima, najprije trebao donijeti novi plan za gospodarenje otpadom u gradskoj skupštini. Centar gospodarenja otpadom Resnik ne smatra cjelovitim rješenjem.
„Energana nedostaje u predloženom sustavno jer CGO bez odlagališta ili energane nije cjelovito rješenje, a mi se zalažemo za cjelovito rješenje i pristup koji mora dati odgovor na pitanje što s 50 posto otpada koji se ne može oporabiti i reciklirati nakon što učinimo sve moguće da otpad razdvojimo, tek onda možemo razgovarati kuda ide ostatak otpada. Idealno bi bilo da u dogovorom s državom i HEP-om, pronađemo rješenje da se otpad iskoristi kao gorivo i da dobijemo toplinsku i električnu energiju iz njega. Jedna energana je možda dovoljna i za više županija ukoliko uspijemo izvući maksimum iz otpada koji se razdvaja”, izjavio je predstavnik liste Davora Bernardića.
Posljedice odrona na Jakuševcu (FOTO: HINA/Zvonimir Kuhtić)
Kandidat Pavle Kalinić Resnik naziva “Frankensteinom postojećeg Jakuševca” te, također kao jedan dio rješenja, predlaže energanu po uzoru na one koje se grade u Sloveniji. Špika (lista Blok Umirovljenici zajedno) tvrdi da se u četiri godine mandata Možemo nije ništa napravilo po pitanju gospodarenja otpadom, niti po pitanju zatvaranja Jakuševca, te kao rješenje predlaže, bez konkretne definicije i objašnjenja - prikupljanje, obradu i spremanje ostataka otpada. Medak (MOŽEMO! SDP) brani plan Resnika tvrdeći da je to jedini način za zatvaranje Jakuševca do 2028. godine. Također navodi kako se trenutno provodi studija o isplativosti izgradnje energane u kojoj bi se spaljivalo gorivo iz otpada.
Tijekom prvog tematskog bloka koji pokriva gospodarenje otpadom jedno od pitanja odnosilo se na potencijalnu suradnju grada i privatnih tvrtki. „Nije bitno hoće li grad gospodariti otpadom sam ili u suradnji s privatnicima već da se problem riješi, a to se sigurno može sinergijom. Znači da imate privatni sektor i grad i državu prema tome ne vidim razloga da se u to ne ide zajednički javno privatnim partnerstvom. Problem je što se smeće ne odvozi, ne rade se javne nabave ne samo dijelova za kamione, autobuse nego za bilo što. Recimo, nema (javne nabave, op.a.) ni za kosilice, prema tome, nema nikakvog razloga da se preskoči privatni sektor gdje on može pomoći”, objasnio je kandidat Pavle Kalinić.
Što se tiče kvalitete zraka u glavnom gradu, Medak (MOŽEMO! SDP) ističe da Zagreb već provodi akcijski plan za poboljšanje zraka, kao i niz drugih komplementarnih programa i akcijskih planova. U gradu je 45 mjernih stanica koje su integrirane u “eko-kartu”, i u razvoju je energetski centar koji će funkcionirati i kao savjetovalište koje će građanima u riziku od energetskog siromaštva omogućiti da pripreme prijave za Fond za zaštitu okoliša. Petek (lista Bernardić Davor) upozorava na manjak transparentnosti i iskrene komunikacije s građanima, nedostatak pouzdanih podataka i potrebu za hitnim informiranjem građana nakon ekoloških incidenata kao što su, primjerice, bili požari na području Jakuševca. Kalinić predlaže aplikaciju za slanje upozorenja građanima o zagađenju ili incidentima, a Špika (lista Blok Umirovljenici zajedno) smatra da instalacija mjernih stanica neće riješiti ništa bez sustavnih prometnih i infrastrukturnih rješenja.
„Instalacija mjernih stanica neće riješiti ništa, dat će nam podatak, a naravno da građani trebaju biti informirani, a i ne treba im mjerna stanica da bi znali da kvaliteta zraka nije dobra. Kad izađete vani i udišete zrak, ovisno o tome u kojoj ste gradskoj četvrti i kakav vjetrić puše, vi lako možete detektirati gdje je problem i od čega dolazi”, izjavio je Milivoj Špika s liste Blok Umirovljenici zajedno i Plavi grad odgovarajući na pitanje o uvođenju sustava za stalno praćenje kvalitete zraka u gradskim četvrtima.
Kandidati su razgovarali i o problemima vezanim uz promet. Na pitanje o mjerama koje će donijeti za osiguranje sigurne biciklističke infrastrukture i poticanje građana na češće korištenje bicikala, Špika (lista Blok Umirovljenici zajedno) tvrdi da prometna infrastruktura u gradu “ne dozvoljava” toliki broj biciklističkih staza i da neke od njih ugrožavaju druge sudionike u prometu, da stvaraju “prometni čep” te da se malo koriste. Protivi se izgradnji staza u centru grada i smatra da im je mjesto na periferiji. Medak (MOŽEMO! SDP), nasuprot tome, ističe da je ključan faktor u rješavanju prometnih gužvi razvoj održivih oblika prijevoza, što uz javni prijevoz uključuje biciklističke staze. Zagreb smatra pogodnim za bicikliranje te za sljedeći mandat najavljuje završetak istočne i zapadne biciklističke magistrale, pješačko-biciklistički most kod Jaruna i biciklističke staze uz potoke Kustošak, Vrapčak i Črnomerec te novi sustav gradskih bicikala sa 180 stanica i do 300 bicikala. Oslobađanje centra grada od automobila smatra “civilizacijskim dosegom”. Petek (lista Bernardić Davor) podržava širenje mreže, uključujući i u centru grada, ali uz konzultacije sa strukom. Kalinić kaže da bicikl ne može biti prioritet, da biciklisti u centru trebaju gurati bicikl u gužvi te traži vraćanje automobilskih traka i uklanjanje stupića. Smatra i da je najveći problem u prometu u centru grada romobil, koji “ide prebrzo”.
Gospodarenje otpadom jedan je od najvećih izazova u urbanim sredinama (FOTO: Lupiga.Com)
Na pitanje o nedovoljno iskorištenom potencijalu željeznice, Petek (lista Bernardić Davor) spominje plan izgradnje obilaznice oko grada za teretni promet koja bi rasteretila postojeću trasu istok-zapad za putnički promet. Kalinić smatra da se dio pruge kroz grad mora premjestiti ispod zemlje jer je zbog trenutne pruge grad podijeljen na dva dijela, te poteže pitanje Gredelja, koji bi mogao riješiti brojne probleme u gradu. Špika (lista Blok Umirovljenici zajedno) govori o planu za tri trase lake gradske željeznice, uključujući i onu od zračne luke do Kvaternikovog trga, dok Medak (MOŽEMO! SDP) kaže da je uloženo mnogo truda u pregovore s Ministarstvom prometa i HŽ-om o pitanjima obilaznice i formiranja trase sjever-jug te ističe važnost izgradnje željeznice prema Samoboru.
Govorilo se i o zagušenosti prometa i broju automobila koji premašuje infrastrukturne kapacitete. Kalinić kao rješenje spominje “ogromno parkiralište” u dijelu grada gdje kreće autobusni promet prema centru, kao i garaže u Klaićevoj ulici i pokraj Hrvatskog narodnog kazališta, te eventualno ispod Trga bana Jelačića i Dolca. Špika (lista Blok Umirovljenici zajedno) također kao rješenje vidi garaže. Za razliku od njih, Medak (MOŽEMO! SDP) kao ključni faktor za promjenu prometne situacije navodi poboljšanje javnog prijevoza koji mora biti “pouzdan, dostupan i brži” te najavljuje 350 novih vozila u ZET-ovom voznom parku i širenje mreže tramvajskog prometa. Petek s liste Davora Bernardića također kao rješenje vidi unapređenje javnog prijevoza i proširenje tramvajske mreže, a spominje i “jednostavne montažne garaže” koje bi se mogle postaviti na određenim lokacijama u gradskim četvrtima.
„Parkirna mjesta ne mogu biti na uštrb javnih funkcija i sigurnosti pješaka. U ovom mandatu smo oslobodili 800 parking mjesta koja su bila rezervirana bez osnove i, de facto, vratili smo građanima dvije ili tri garaže na Langovom trgu. Blokovsko parkiranje upravo i postoji da bi olakšalo parkiranje blizu stanovanja, a ne tamo gdje treba ići. Taj sustav treba unapređivati jer treba balansirati osobni i (javni interes op.a.)”, replicirao je Tomislav Medak u ime platforme Možemo-SDP Peteku na 'jednostavne montažne garaže'.
Na kraju debate, zaključnu riječ Petek (lista Bernardić Davor), Kalinić i Špika (lista Blok Umirovljenici zajedno) su iskoristili kako bi promovirali svoje liste i kritizirali aktualnu gradsku vlast zbog neispunjenih obećanja i nedovoljnih pomaka, dok je Medak (MOŽEMO! SDP) naglasio kako je Možemo naslijedio grad koji je bio zapušten i pred bankrotom, te ga uspio ga financijski sanirati, kao i pokrenuti proces obnove javnih objekata nakon potresa, te postaviti temelje za ključne infrastrukturne pomake.
Cjelu debatu možete pogledati ovdje.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Klimatski.hr
Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.