
VRUĆINA U GRADU: Stari zdenci - nova borba
Gradovi su žrtve, ali i među najvećim uzročnicima globalnog zatopljenja. Ujedinjeni narodi navode kako oni nisu samo disproporcionalno izloženi utjecajima globalnog zatopljenja, već i odgovorni za stvaranje dobrog dijela stakleničkih plinova. „To znači da nemaju samo moralni imperativ hitnih akcija za promociju održive urbanizacije, već je riječ o neoborivoj logici”, rezimira se.
PRIČA S OTOKA: Tajni život kupusa na Lastovu
VODA, ENERGIJA I OTPAD: Kako do obnovljivih izvora energije u rukama građana?
PIMP MY PUMP: Pogledajte kako zaboravljene pumpe dobivaju novo lice
„Zagrijavanje u urbanim cjelinama moglo bi biti dvostruko veće od okolnih područja zbog prisutnosti materijala poput kamena i asfaltiranih cesta. To bi moglo rezultirati posebno visokim temperaturama noću. Povećana vrućina, i očekivano povećanje ekstremnih vremenskih pojava poput ljetnih oluja, imat će velike posljedice za potrošnju energije i vode, javno zdravstvo i transport. Intenzivniji valovi vrućine mogu voditi i smanjenju kvalitete zraka koja može biti smrtonosna”, izjavio je još 2017. godine tadašnji voditelj UN-ove Svjetske meteorološke organizacije Petteri Taalas.
S razmakom od osam godina, možemo utvrditi kako je Petteri Taalas bio u pravu. I danas smo svjedoci kako globalno zatopljenje u gradovima ne popušta niti tijekom noći.
Karta javnih zdenaca nedavno je modernizirana i danas prikazuje 180 aktivnih zdenaca na području Grada Zagreba (FOTO: Grad Zagreb)
Javno dostupna pitka voda jedan je od alata za borbu protiv nesnosnih vrućina i ne treba ju uzimati zdravo za gotovo. U Zagrebu su pumpe za vodu dio tradicionalnog urbanog dekora i simbol grada. Do proširenja vodovodne mreže u 20. stoljeću služili su domaćinstvima kao izvor pitke vode i mjesto za pranje rublja. Vremenom su neke funkcije očito izgubili, ali i dalje jednako uspješno utažuju žeđ.
Službeno se zovu „Viktorija zdenci”, dok ih stariji Zagrepčani nazivaju "Železni Francek" ili "Železni Martin". Javne slavine, odnosno pumpe za vodu, u Zagrebu se pojavljuju krajem 19. stoljeća. Naime, 7. srpnja 1878. godine na glavnom je trgu otvorena fontana „Manduševec” što je označilo i puštanje u rad gradskog vodovoda. Tada je na njega bilo povezano nešto više od 10.000 Zagrepčana, a poznate pumpe potom su postavljane u četvrtima koja su ostala izvan opsega vodovoda, gdje ih i danas vidimo. Godinama ih je uljepšavala ekipa i "Pimp my Pump", dajući im unikatan vizualan identitet, o čemu više možete vidjeti na ovom linku.
Prema posljednjim podacima dostupnim na Karti javnih zdenaca, koja je upravo prošlog tjedna modernizirana te je već danas brža i preglednija, u Zagrebu je 180 aktivnih javnih zdenaca. Samo dan ranije, Grad Zagreb se na službenom Facebook kanalu pohvalio činjenicom kako građani mogu potražiti „osvježenje na 172 lokacije diljem grada”. Obzirom da je brojka u kratkom vremenu neobično narasla, od grada smo tražili odgovor na pitanje koliko zapravo postoji javnih zdenaca u Zagrebu, ali ga nismo dobili.
"Francek" u aranžmanu ekipe iz "Pimp my Pump" (FOTO: Pimp my Pump)
Spomenutom kartom Grad svoje stanovnike, s pravom, upoznaje s postojanjem ovih pumpi koje u ljetnim vrućinama život znače. Predstavljena je 28. srpnja prošle godine kada je u Zagrebu bilo 166 funkcionalnih zdenaca. U istoj objavi gradske vlasti najavljuju kako „Grad planira postaviti 17 novih zdenaca godišnje, po jedan u svakoj gradskoj četvrti, kao i izraditi nove tipske zdence”.
Gradska uprava tako s pravom primjećuje kako „u vrijeme velikih vrućina javni zdenci nude važno osvježenje i okrepu” te donosi ispravnu odluku da građanima poveća dostupnost pitke vode. Od tada je Grad, čini se, postavio 14 zdenaca dok, mjesec dana do isteka obećanja, čekamo još tri nove pumpe. Obzirom da se već uoči sljedećeg vikenda u Zagrebu očekuje nezapamćena navala na hipodromski koncert, sigurno će se i brojni posjetitelji Zagreba naći u situaciji da se okrijepe na nekoj od javnih gradskih pumpi za vodu koje nas služe gotovo stoljeće i pol, ali i na nekoj novijoj, unucima Franceka i Martina.
A može li Grad Zagreb, pored ovoga, osigurati dodatnu dostupnost pitke vode na javnim površinama, kako je to uobičajeno u velikim gradovima zapadne Europe? Odgovor je da zasigurno može, pravo je pitanje - što se čeka?
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Pimp my Pump
Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć onih koji nas čitaju, čitateljice i čitatelja poput tebe, uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.