NOĆNI MARŠ ZA PRAVA ŽENA: "Dolje Vlada, dolje Stier, dajte mojoj pički mir!"
"Svatko tko se usudi dirnuti u prava žena, mora znati da žene neće stajati sa strane i gledati. Nećemo reći da će biti lako jer znamo da feministička borba nikad nije laka, ali baš zato ne smijemo odustati, ne smijemo im dopustiti da nas uvjere da smo bespomoćne, jer to nikako nismo“, poručile su aktivistice fAKTIV-a, organizatora Noćnog marša na 8. mart kojem se pridružilo između 5.000 i 7.000 ljudi.
Gordana Obradović Dragišić aktivistica je za ljudska prava i rodnu ravnopravnost posljednjih četvrt desetljeća i, kako nam je rekla, ne pamti ovako masovan skup za prava žena.
„Posebno mi je drago što je ovdje veliki broj mladih ljudi, djevojaka i mladića. To je nova generacija boraca za ljudska prava i ima ih sve više“, rekla je naša sugovornica dok smo stvarno polako milili u dugačkoj koloni ispred koje je policija zatvarala promet.
Povorka s više tisuća prosvjednika od Trga žrtava fašizma preko glavnog gradskog trga i Gundulićeve prema Zrinjevcu je hodala gotovo dva sata (FOTO: Nives Matijević)
„Zaustavite nasilje nad ženama“, „Dajmo da se čuje i ženski glas“ pisalo je na engleskom jeziku na transparentima koje su nosile upravo takve dvije, mlade aktivistice organizacije CEE Gender Network.
„Ovdje nas je desetak, ali naše je članstvo i u drugim zemljama središnje i istočne Europe gdje sada također prosvjeduju“, objašnjava Antonija koja je u organizaciji aktivna posljednje tri godine jer nepravednim smatra to što su žene manje plaćene od muškaraca za iste poslove, to što će teže doći do posla jer mogu ostati trudne ili imaju djecu zbog koje moraju koristiti više bolovanja i slobodnih dana.
„Prijatelji različito reagiraju na moj aktivizam, ali uglavnom me podržavaju, a rado se i odazivaju na neke akcije“, kaže Antonija.
Njezina prijateljica Paola je, kaže, aktivna otkako ju je Antonija uključila.
„Uglavnom imam podršku svojeg društva, dođu ili klikaju“, smije se Paola.
Lovorka Marinović, Lana Podgoršek, Antonija i Paola zajedno za prava žena (FOTO: Nives Matijević)
Dok je povorka milila Jurišićevom, preko Trga i zaustavljajući tramvaje u Ilici, cijelim putem pratili su ih raspjevani članovi zbora Praksa iz Pule. "Sebben che siamo donne", talijanska pjesma koja govori o hrabrosti i zajedništvu žena njihov je najveći hit.
„Postojimo od 2014. godine kada su u Puli zaredali prosvjedi radnica Arena trikotaže, za Muzil, za Glas Istre ... Željeli smo svoj bunt iskazati pjesmom, biti podrška i poticaj“, rekla je za Lupigu jedna od članica.
Ines Rakočević marširala je sa svojom mamom Blaženkom.
„Nekada je ona mene vodila na prosvjede, danas ja vodim nju. Ostala sam ovdje u Hrvatskoj i nakon što je većina mojih prijatelja odlučila preseliti u inozemstvo i ne mislim šutjeti dok nam oduzimaju sve više prava“, rekla nam je Ines zabrinuta za svoju budućnost u domovini, ali uvjerena kako ne treba odustajati od nastojanja da se stvari promijene na bolje.
„Prije 20 godina i danas, svaka generacija mora se iznova boriti za svoja prava i to smatram normalnim. Ipak, razočarana sam što niti u 21. stoljeću sukobi ne prestaju nego postaju sve oštriji i posljednjih godina očigledno nazadujemo“, rekla je Inesina mama Blaženka.
Mama i kći, Ines i Blaženka Rakočević - svaka generacija mora se iznova boriti za svoja prava (FOTO: Nives Matijević)
Boris, Stela i Nola Radošević na prosvjed su došli obiteljski, osim mame koja je morala raditi.
„Mi smo već profesionalni prosvjednici. Djeca i kvartove u gradu prepoznaju po prosvjedima na kojima smo zajedno bili i vole to, pitaju kada će ponovo na paradu“, govori tata Boris, dok su Nola i Stela bili već preumorni za pitanja. Nadomak Zrinjevcu pogledali smo na sat i ustanovili kako je šetnja trajala gotovo dva sata.
Oko paviljona na Zrinjevcu ubrzo je nastala prilična gužva.
„O-stav-ka! O-stav-ka“ skandirao je kraj nas osmoškolac zazivajući ostavku Ladislava Ilčića, posebnog savjetnika ministra vanjskih poslova i potpredsjednika vlade Davora Ive Stiera
Njegova starija sestra malo se unervozila gledajući na sat da ne zakasni na sat plesa. Mlađa sestra je šutljivo držala s mamom transparent „Država je odgovorna za ubojstva žena“.
Peteročlana obitelj Alapić zajednički je već prosvjedovala za kurikularnu reformu, protiv Monsanta i za pravo žena na pobačaj dok je Zagrebom marširala povorka nazvana „Hod za život“.
„Mi nismo bili u toj povorci“, našalila se mama i priznala da klince ponekad trebaju i nagovarati na ovakve zajedničke političke akcije.
Obitelj Alapić prosvjeduje zajedno kako bi svoje troje djece naučili da je važno izboriti se za svoja prava (FOTO: Nives Matijević)
„Dogodi se da se nekome od njih baš i ne ide taj čas, ali važno nam je da ih naučimo kako moraju izaći i izboriti se za svoja prava“, govori mama Alapić dok pored nas, svaki put kad čuje pljesak ili zviždaljke, glasno počinje lajati pas.
„Pravi prosvjednički“, komplimentiramo, a mlada vlasnica nagrađuje nas ponosnim smiješkom.
„Političke elite i katolička crkva pretvaraju društvo u neprijateljsko prema svima koji odudaraju od njihove vizije ispravnih Hrvatica i Hrvata. Fašističkim metodama žele žene svesti na obespravljene ropkinje i sredstvo proizvodnje obespravljene radne snage i topovskog mesa pozivajući se na većinu koju su dobili na izborima. E pa, nećete! Nećete nas prevariti niti zastrašiti. Nećemo vam to dopustiti“, poručile su članice udruge fAKTIV zahtijevajući, uz glasnu podršku nekoliko tisuća okupljenih, ne samo zaštitu ženskog prava na pobačaj već i da bude besplatan i tako dostupan svakoj ženi koja se nađe u bezizlaznoj situaciji.
"Dolje Vlada, dolje Stier, dajte mojoj pički mir!" pisalo je na jednom od brojnih transparenata. Poruku je svatko tko se pojavio na vrijeme na Trgu žrtava fašizma mogao birati.
Transparenti na izbor brzo su razgrabljeni (FOTO: fAKTIV)
„Ne računajte na žene u vašoj velikoj demografskoj obnovi“, pisalo je na drugom.
Iako masovan, prosvjed je prošao bez i najmanjeg incidenta. Povorku su pozdravljali s prozora, vozači zaustavljenih automobila ispratili su je trubama, trgovkinje su izlazile na vrata dućana u kojima rade, mahale i slikale.
Tužno je što se danas ponovo borimo za prava koja su žene izborile prije 40 i više godina, zajednička je misao svih sudionika skupa, no ohrabruje pokazano zajedništvo u otporu represiji – i to je taj lijepi osjećaj s kojim su se tisuće prosvjednika razišle nakon Noćnog marša za 8. mart.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: fAKTIV
Žene su ukras u bilo kojem segmentu društva, žene su puno hrabrije i puno manje patetične od muškaraca. Problem žena je taj što im se stalno ograničava prostor za djelovanje u bilo kojem segmentu života,iako ima žena koje nemaju dodira sa stvarnošću npr.markic,juka. Zasigurno kao ukras ne vidim severinu i slično produkte tudmanovog poduhvata zvanog samostalna i neovisna. Mislim na žene koje su tu oko nas,koje čine sve da zbrinu sve oko njih a onda često zaborave na sebe same. Kapa dole,ženama.