SVE ZA LAJK: Najezda političara na društvene mreže
Legendarna glazbena tema TV serije „Otpisani“ i HNS-ova Anka Mrak Taritaš u akciji s popularnim junacima – Tihim i Prletom. Video je to koji je na Facebook profilu HNS-ove političarke podržan s gomilom 'lajkova'. „Anka je Mrak u epizodi Povratak otpisanih“ duhovita je, pametna i u pravoj mjeri samoironična poruka bivše ministrice koja je tek na 8. mjestu liste Narodne koalicije u 2. izbornoj jedinici odakle ju samo preferencijalni glasovi mogu dovesti u Sabor.
"Povratak otpisanih" najpopularniji je video HNS-ove političarke na Facebooku
Poistovjetiti se s pokretom otpora premoćnom okupatoru i kultnom serijom na tu temu jednostavno je originalna ideja, no nitko se nije sjetio kontaktirati autora glazbe, Milivoja Markovića, i pitati ga slaže li se s korištenjem svojeg djela u predizbornoj kampanji, i pod kojim uvjetima.
„Niko me nije kontaktirao, niti je tražena dozvola. Ovo što je urađeno je izuzetno ozbiljno kršenje autorskih prava! Autor može odmah tražiti zabranu korištenja dela, kao i naknadu za već obavljeno korištenje”, rekao je za Lupigu Marković, a s njime se slažu i u agenciji za Zaštitu autorskih muzičkih prava (ZAMP).
Njihova glasnogovornica Marina Ferić Jančić objasnila je da se oni bave kolektivnim autorskim pravima, dok je ovdje riječ o individualnim pravima autora. Ipak, dobili smo stručno mišljenje.
Telefonski razgovor Mrak Taritaš završila nam je obećanjem da će se javiti netko iz ekipe - no iz "ekipe" se nitko nije javio (FOTO: Lupiga.Com)
„Načelno za ovaj slučaj, stava smo da bi za ovakvo korištenje glazbe u političkoj kampanji svakako trebalo ishoditi dozvolu autora, odnosno nositelja prava“, stoji u odgovoru ZAMP-a.
„Nije to baš tako“, odgovorila nam je najpopularnija ministrica bivše vlade Zorana Milanovića kad smo je pitali kako se našla u epizodi neovlaštenog prisvajanja tuđeg autorskog djela. Kratki telefonski razgovor završila je obećanjem da će se javiti netko iz ekipe koja je radila na videu. Pojavio se u međuvremenu i novi video "za građane i građevine", ovoga puta s glavnom glazbenom temom serijala "Ratovi zvijezda", a nama se nitko od "ekipe" nije javio.
Različite "ekipe" stranačkih stručnjaka zadužene su za predizborne komunikacijske strategije, odgovaraju na pitanja novinara iz gotovo svih izbornih stožera pa ispada da je na ovim izborima samo stranka Pametno angažirala agenciju za odnose s javnošću. Istina, sve su stranke mobilizirale najšire svoje članstvo, i to je naročito vidljivo na društvenim mrežama. Ovdje se valjda svatko s odgovarajućom članskom iskaznicom može potpisati kao "HDZ – Hrvatska demokratska stranka" ili "SDP Hrvatska", otvoriti više lažnih profila, stranica, grupa i "trolati" anonimno, neodgovorno i često polupismeno.
„Dozvoljenim se smatra sve što nije izričito zabranjeno. Kršenje autorskog prava je svakako slučaj za pravnu državu, ali 'trolovi' su legitiman oblik upotrebe, odnosno zloupotrebe društvenih mreža, samo je pitanje koliko njihov angažman pomaže ili odmaže kandidatima jer to je prilično očigledan način manipulacije koji publika lako prepozna“, kaže Ana Penović iz agencije Jasno&Glasno koja se digitalnim marketingom profesionalno bavi posljednjih osam godina.
Trend korištenja društvenih mreža za političke kampanje prije 2011. godine nije bio rasprostranjen u Hrvatskoj. Samo pet godina kasnije, prisutnost političara postala je neizbježna. Među političarima na društvenim mrežama, a prema statistikama koje objavljuje socialbakers.com, najpopularnija je predsjednica RH.
Jedan od dva najpopularnija videa na Facebook profilu Kolinde Grabar Kitarović
Na Twitteru je slijedi Jadranka Kosor, Ivo Josipović, SDP Hrvatske i HDZ. Na Facebooku nakon Kolinde Grabar Kitarović najviše fanova ima Živi zid, Ivo Josipović, Tomislav Karamarko i Ivan Vilibor Sinčić. Zoran Milanović na osmom je mjestu ove liste, a Milan Bandić odmah iza svog nekadašnjeg stranačkog kolege. Mediji citiraju njihove statuse, simpatizeri dijele lajkove, a krajnji je cilj što veća vidljivost i podrška.
„Političarima društvene mreže nude priliku da izravno i u realnom vremenu dođu u kontakt s najširom publikom, da po svojim uvjetima prenesu poruke koje žele da se čuju i da se 'podigne profil' njihove zastupljenosti u svijesti ljudi, odnosno birača. Medijima, pogotovo internetskima, statusi političara predstavljaju svojevrstan prečac da dođu do priče, a brzina prenošenja vijesti je danas od životne važnosti za medije ovisne o tržištu pa ovakav trend nikoga ne treba čuditi“, kaže naša sugovornica koja smatra da je za komunikaciju na društvenim mrežama od presudne važnosti autentičnost te komunikacije.
Ana Penović s kolegama iz agencije Borisom Ličinom - lijevo i Nebojšom Grbačićem - desno (FOTO: Nacional)
„Neki se političari obraćaju nedodirljivo i 'ex cathedra', neki pretjeruju u želji da se dodvore mlađoj publici pa nerijetko ispadaju smiješni, neki ne razumiju osnovne zakonitosti društveno-mrežne etikete, mnogi plaćaju danak nevičnosti ovakvoj komunikaciji, neki su pak njome potpuno ovladali - razlike su od slučaja do slučaja, ne možemo suditi općenito“, ocjenjuje Ana Penović.
Koliko uspješno hrvatski političari rade na svom digitalnom rejtingu uskoro će pokazati istraživanje koje priprema Mediatoolkit, alat za medijsko praćenje web stranica i društvenih mreža u stvarnom vremenu koji je razvila hrvatska IT tvrtka.
„Pripremamo istraživanje o načinu na koji se o političarima govori na društvenim mrežama: tko govori, koliko ih se puta spominje, na kojim su sve mrežama, a planiramo i sekciju koliko su im postovi citirani u medijima jer pokrivamo više od samih društvenih mreža“, najavila je Iva Glavinić iz Mediatoolkita. Rezultate bi mogli objaviti već ovoga tjedna. Rezultati koji su konačan cilj sve intenzivnijih komunikacijskih nastojanja političara da se približe građanima objavit će Državno izborno povjerenstvo nakon zatvaranja birališta u nedjelju. 11. rujna.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Pixabay
Mik - kirurški precizno.