Zagreb ostaje bez 23 milijuna kuna zbog samo jednog parkirnog mjesta

Ivor Car

5. lipnja 2007.

Zagreb ostaje bez 23 milijuna kuna zbog samo jednog parkirnog mjesta

Kupovina parkirnog mjesta u Zagrebu, obavljena još krajem osamdesetih godina, mogla bi srednjoškolskom profesoru Ratku Periši donijeti neočekivani "jack pot" u visini od nevjerojatnih 23 milijuna kuna. Naime, parking kupljen za 800 DEM, gradske su vlasti Periši oduzele, nakon čega je on sudskim putem zatražio da mu se novci vrate, a sud je poslije dvadesetak godina odlučio da Grad Zagreb mora isplatiti rečeni iznos, koji će dobrano isprazniti gradsku blagajnu

Više o svemu donosi današnji Novi list


Zbog sudskog spora oko parkirnog mjesta, koji se u vrijednosti ne većoj od 400 eura vodio između izvjesnog Ratka Periše i Grada Zagreba, Županijski sud u Zagrebu pravomoćnom presudom Gradu je naložio da spomenutom Periši mora isplatiti nešto manje od 23 milijuna kuna. Ovaj iznos sudskim putem već je skinut s gradskog računa i položen na privremeni račun, gdje čeka kraj ishoda žalbe na »ovršni predmet«. Grad Zagreb, naime, uložio je žalbu na ovrhu, a ovršni predmet trenutačno se nalazi pred Općinskim sudom. Pravni stručnjaci koje smo kontaktirali smatraju da će Grad vrlo teško spasiti 23 milijuna kuna, a u Gradskom poglavarstvu, pak, tvrde da su ih u takvu situaciju doveli katastrofalni propusti pravnog zastupnika – Državnog odvjetništva.
– Novac je skinut s našeg računa i stavljen na privremeni račun, do kraja sudskog postupka, kratko nam je potvrdio informaciju gradski pročelnik za financije Slavko Kojić. Gradski pravnici, napominje, uvjeravaju ga da postoji pravni alat kojim će osporiti milijunsko potraživanje, iako je donesena pravomoćna drugostupanjska presuda. 

Periša bez komentara

Olujić: Grad će se teško izvući

Vrsni osječki odvjetnik Krunislav Olujić pojašnjava da se protiv pravomoćne drugostupanjske presude u ovom slučaju malo što može učiniti. – Bojim se da će se Grad Zagreb u konkretnom slučaju teško izvući. Budući da je ukinuta mogućnost podnošenja zahtjeva za zaštitu zakonitosti, preostaje revizija kao izvanredni pravni lijek. Međutim, revizija nije moguća, budući da imovinsko-pravni zahtjev u podnošenju nije premašio vrijednost od 100 tisuća kuna. Ako bi revizija čak i bila moguća, treba znati da je revizija kao izvanredni pravni lijek reducirani lijek koji se može izjaviti zbog pogrešne primjene materijalnog prava i bitne povrede parničnog postupka, ali ne i zbog nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, što je u ovom slučaju najvažnije. Državno odvjetništvo pogriješilo je kad je propustilo izvršiti denominaciju, ali bojim se da je pravomoćna presuda pokrila i nezakonitost protiv koje nije moguće primijeniti izvanredno pravno sredstvo, objašnjava Olujić.

Ratko Periša, trenutačno zaposlen u jednoj zagrebačkoj srednjoj školi, ne želi ništa komentirati do okončanja postupka, kao niti njegova odvjetnica Gordana Knezović. Dok god je predmet u tijeku, poručuju, neće javno govoriti o 23 milijuna kuna, koliko je Periši dosudio Županijski sud.

Spor između Periše i Grada počeo je krajem osamdesetih godina. Na javnom natječaju Periša je za 800 njemačkih maraka kupio parkirno mjesto, ali Grad je smatrao da je cijena preniska, tužio Perišu i odlukom suda dobio svoje parkiralište nazad. Nakon toga Periša tuži Grad i traži da mu se vrati novac. Sudski spor otegao se kroz gotovo dva desetljeća, da bi prošle godine Županijski sud u drugostupanjskom postupku donio pravomoćnu presudu prema kojoj Grad Zagreb profesoru Periši duguje nešto manje od 23 milijuna kuna. Ovakva presuda potresla je hodnike Gradskog poglavarstva, ali ubrzo je uslijedio novi šok: presuda o ovrsi u Perišinu korist. Novac s gradskog računa je skinut, ali pravni zastupnici Grada na ovu presudu uložili su žalbu.    

Propust Državnog odvjetništva

– Državno odvjetništvo propustilo je u tijeku spora zatražiti denominaciju, odnosno usklađivanje vrijednosti novca koje je Periša potraživao. Da je to učinjeno, iznos koji mu moramo platiti danas bi bio oko 2.300 kuna. Međutim, u postupku su napravljeni monstruozni propusti i ako netko snosi krivicu za ovo, to je onaj tko nas je zastupao – Državno odvjetništvo. U pitanju je bila očita pogreška i nevjerojatno je da ne postoji pravni način da se ona ispravi, tvrdi naš sugovornik iz Gradskog poglavarstva. Žaleći se na ovršnu presudu, gradski odvjetnici pokušavaju napraviti čudo i spasiti novac, uvjeravajući pritom čelnike Grada da je to moguće učiniti. Naši sugovornici iz Gradskog poglavarstva uvjeravaju da je denominacija iznosa u ovakvim sudskim sporovima propisana kao zakonska obveza, ali pravomoćna presuda drugostupanjskog suda je neumoljiva: zbog banalnog sudskog spora teškog oko tri tisuće kuna Grad Zagreb Ratku Periši mora isplatiti 23 milijuna kuna.

Ladislav Tomičić, Novi list