NON SERVIAM IGORA MANDIĆA: Tko je smjestio biskupu Strossmayeru?
Nakon dva tjedna u toj je emisiji bio objavljen korektan i preopširan odgovor - o tome kako je Strossmayerova JAZU iz 19. stoljeća, u NDH postala HAZU, da bi onda nakon II. svjetskog rata ponovno postala JAZU, e da bi se početkom devedesetih godina prekobicnula u HAZU - ali to više i nije bilo važno, kao što je meni samo preostalo pitati se, pokraj koga mi to živimo i s kime sve ne idemo na zajedničke izbore... Gospođa, po glasu sudeći starija osoba (obrazovana, kad je eto zanima Akademija znanosti i umjetnosti i kad je čak nešto načula o biskupu Strossmayeru), može biti da je prespavala proteklih 25 godina i kako bi se ona sada mogla probuditi, ako joj kažemo da više nema JRT (iliti Jugoslavenske radio televizije), već da smo svi zatočeni u shemi HRT (Hrvatske radio televizije)? Tko zna, možda će se gospođa za koju godinu, ako poživi (što joj želim), opet raspitivati tko je i kada i zašto promijenio ovo nazivlje?
Strossmayerova JAZU iz 19. stoljeća, u NDH je postala HAZU (FOTO: Wikimedia Commons)
Ne bih se (za)čudio da je gospođa pospana još od vremena kad je glavna informativna emisija na televiziji iliti "Dnevnik" bivala emitirana s početkom u - 20 sati! Eh, samo se gledatelji-metuzalemi još toga sjećaju, ali tako je bilo. Čak ni moja malenkost nije dovoljno stara da bi o tome mogla svjedočiti, jer sam u vrijeme, kad je iz zagrebačkog studija (ali u kontekstu JRT) bio emitiran prvi dnevnik (29. XI. 1956. g.) bio još nedovršeni pubertetlija (17-godišnjak), kojemu je 'pucao himen' što se na našem tadašnjem svijetu pojavila neka nova tehnološka igračka. Televizorskih je prijemnika ionako bilo u čitavoj republici (i šire) niti jedna šačica, a i taj tadašnji 'fakin' dnevnik bio je emitiran tek jedanput tjedno (!), no s početkom u 20 sati... I tako je to vrijeme rane televizijske pospanosti trajalo nepunih dvadesetak godina, jer je večernja satnica dnevnika, umjesto u 20.00 sati pomaknuta na 19.30 tek 1974. godine (a moja je malenkost, ako koga zanima, s televizijom uhvatila korak nekako oko 1968./69. godine, da je potom ne bih ispuštao iz vida!). Sada, veljače 2015. godine, kad nam se prijeti da će - nakon četrdesetak godina navike i tradicije (1974. - 2015.) - termin večernjeg dnevnika biti opet pomaknut i to na 19.00 sati, vrijeme je da analiziramo je li nam za tu promjenu išta 'puca' ili je trebamo shvatiti ozbiljno?
Kućna spravica može masovno i odlučno upravljati ritmovima ljudskih života (FOTO: screenshot YouTube)
Ima nas barem mali milijun onih koji se ovo itekako tiče, ne samo zbog toga što plaćamo pretplatu, već zato što smo kao kolektivni organizam gledateljstva naprosto uhvaćeni u imperativni mehanizam televizijskoga vremena. Dobro, neka jedan dio od toga maloga milijuna pretplatnika baš i nije autentični ovisnik od televiziji, ali svejedno nas preostaje impresivna masa onih koji su "navijeni" prema satnici TV-programa. Ako za prvu priliku preskočimo rubne (i po meni suvišne) ranojutarnje/poslijepodnevne dijelove programa, večernji Dnevnik (sada) HTV-a odlučna je razdjelnica dana i noći, popodneva i večeri u životnim navikama baš jednoga maloga milijuna korisnika. Mogli bi se sada bilo zgražati, bilo oduševljavati nad činjenicom što jedna kućna spravica (Box populi, "narodna kutija") može tako masovno i odlučno upravljati ritmovima ljudskih života, njegovim kućnim ritualima i navikama (od vremena večernjeg obroka, do odlaska na spavanje, od diktiranja izlazaka iz kuća, o načinima odgajanja djece itd.); jer prije pojave/nastupa televizije kao masovnoga medija (točnije: posrednika za sadržaje prošlih medija) nije bila poznata neka slična iracionalna (pri)sila (jer TV-prijemnike kupujemo dobrovoljno i uključujemo po želji), koja bi na dugi rok mogla manipulirati samim temeljnim obrascima naše egzistencije.
Da sažmem(o):
1956. g. - 1974. večernji dnevnik u - 20.00 sati - 20.30;
1974. g. - 2015. večernji dnevnik u 19.30. sati - 20.00;
2015. g. (II./III. mj.?) - večernji dnevnik u 19.00 - 20.00.
Je li ovo 'pomicanje' vremenske granice neko, skraćivanje radnog dana ili 'zgušnjavanje' večernjeg/noćnog vremena, ukoliko je to uzročno-posljedično vezano? Važno je, samo - s onu stranu konkurentske borbe s tzv. neovisnim TV-postajama i potiskivanjem/ugrožavanjem njihovih večernjih emisija vijesti - da ovaj najavljeni, na 19.00 sati s početkom večernji dnevnik naše 'javne' (opće društvene, čak i "državne" televizije!) napokon postaje pravi Dnevnik, s trajanjem od 60 minuta! To je tek prava mjera za prave ozbiljne večernje novosti, koje neće biti tek puko zgrtanje dnevnih informacija, a pogotovo ne njihov nekakav "sažetak" (kako se neki već pogrešno žale), već dolična analitička razrada s misaonim komentarima s onu stranu strančarenja i dociranja... Već mi je pun kufer onih brljotina (Nove i RTL-a) i njihovih "priča", pa za početak (u 19.00 sati) nije važno, bitno je kako doći do kraja (u 20.00 sati), a što će neki od nas, kojih ima mali milijun, morati ponešto mijenjati svoju večernji satnicu, to nam, nažalost, sve ide u rok službe (čitaj: pretplate)... Gledaj, plati, pa se žali..., ali kome... upravi Vodovoda, govorilo se nekada, a sada se pitanje može uputiti 'Stojedinici'. Stvarno: tko je to smjestio biskupu Strossmayeru?
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Wikimedia Commons