Čičak na Palama, Grobari u Zenici
Nema se tu šta puno pričati, već čitatelju podastrijeti 'materijal' koji govori sam za sebe. Pitanje je samo kome dati prednost, Ivanu Zvonimiru Čičku, famoznom novinaru Jutarnjeg lista koji se već prije nekoliko dana proslavio s pisanjem o kapetanu Kristi Laptalu ili Večernjakovom 'naslovosklepcu' koji uredno ispunjava 'partijske' zadatke. Ipak krenimo s Čičkom, jer to je štivo vrlo pitko, kao da ga je zapisao sam Ian Fleming iz čije se mašte izrodio nezamjenjivi James Bond. Tekst obavijen velom tajni i britkom intrigom, garniran lajt motivom stalne opasnosti, jer novinar se Jutarnjeg prisjeća kako je išao na Pale gdje je, ni sam se ne sjeća koliko, sastančio sa suprugom zločinca Radovana Karadžića. Kako li je to samo bilo opasno, svojim autom otići na Pale, preko opakih srpskih punktova, te ratne, najratnije, pazi sad, 2000. godine ... a kako li je tek suludo bilo nešto kasnije, bez trovremenskog tafta otputovati u opasni New York i prisustvovati polutajnom sastanku među ljudima o kojima ovisi budućnost planete ...
Ivan Zvonimir Čičak: Moj susret s Ljiljanom Karadžić
ZAGREB - Prilikom prvog posjeta Zagrebu Carla Del Ponte i njezin prvi zamjenik tražili su razgovor sa mnom u uredu Haaškog suda u Zagrebu. Pitali su me bih li mogao pokušati uspostavti kontakt na neki način, preko Karadžićeve obitelji ili prijatelja s njim kako bi nastavili razgovore o mogućnosti predaje.
Karadžić uhićen jer je prekršio dogovor
U srpnju 2000. godine u Sarajevu se održavala jedna konferencija joj smo prisustvovali, između ostalih, Ivo Banac, Nenad Popović, Mijo Pavić, prevoditelj iz Splita. Prilikom boravka u Sarajevu nazvao sam tajnicu gđe Ljiljane Karadžić koja je u to vrijeme bila predsjednica Crvenog križa Republike Srpske. Zatražio sam razgovor s njom, i to na Palama u njenu uredu. Ljubazna tajnica nazvala me nakon nekoliko sati i dogovorili smo razgovor. Sutradan samo Mijo Pavić, moj prijatelj iz studentsih dana, i ja krenuli smo mojim autom zagrebačkih registracija na Pale. Dakako da su me svi sudionici konferencije odvraćali od te “ludosti”, tvrdeći da neću izvući živu glavu. Međutim, Mijo Pavić jedini je imao “hrabrosti” krenuti sa mnom put Pala.
Prije ulaska u Republiku Srpsku na check pointu zaustavila nas je nekakav uniformirani tip koji je zaprepašteno gledao u zagrebačku registraciju. Pitao nas je kamo idemo, a ja sam mu rekao da idem kod gđe Karadžić.
Pale su priča sama za sebe. Jedno seoce u bosanskim brdima koje je postalo planetarno poznato zbog krvavih događaja u BiH. Tu sam se, na Palama, u jednom drvenom kućerku sastao s gđom Karadžić. Prenio sam joj poruku tužiteljtice, a ona mi je odgovorila kako njen suprug nema namjeru predati se budući da mu je Holbrooke garantirao kako neće biti suđen pred Tribunalom. Rekla mi je da su Karadžić i Holbrooke nakon svih razgovora sami razgovarali u četiri oka i uglavili sve detalje. Tom prilikom gđa Karadžić mi je rekla da su “oni” posredstvom jednog grčkog odvjetnika Tužiteljstvu predali 480 dokumenata, koji dokazuju “Karadžićevu nevinost”. Između ostalog, rekla mi je da je Tužiteljstvu predan i dokument iz kojeg je vidljivo da je Karadžić nakon pokolja u Srebrenici smijenio Ratka Mladića. Možda tu treba tražiti razlog i uzroke spekulacijama da je Mladić otkucao Karadžića. Možda upravo ta tvrdnja može biti uporište onima koji smatraju da bez zajedničkog suđenja Karadžiću, Mladiću, Perišiću i Simatoviću nikad nećemo dobiti cjelovitu sliku o tome što ser doista događalo u Srebrenici i u Bosni uopće.
Razgovor između mene i gđe Karadžić trajao je oko sat vremena. Po izlasku iz njene kancelarije, sav šokiran detaljima razgovora, ispričao sam prijatelju Miji što mi je rekla gđa Karadžić. O detaljima ovog razgovora obavijestio sam i Tužiteljstvo. Tamo su mi rekli da su imali indicije o tome da se radi o takvom sporazumu.
Nakon toga službeno su u nekoliko navrata tražili Holbrookeovo očitovanje o tome, a on je svaki put, kao i sada, nervozno i arogantno odgovarao na svaki takav upit.
U veljači 2001. u Americi na Sveučilištu Yale, a potom na Sveučilištu Columbia, u New Yorku i Washingtonu održana je međunarodna konferencija u bivšoj Jugoslaviji koju je inicirao Ivo Banac.
Ja sam tada iznio i detalje razgovora s gđom Karadžić. Nakon završenog doručka prišla mi je jedna od suradnica Condoleezze Rice koja je tad bila savjetnik za nacionalnu sigurnost i zamolila je da joj ponovim cijelu priču o mom razgovor s gđom Karadžić, o ulozi Holbrookea. Nekoliko tjedana nakon toga Holbrooke je u New York Timesu “polemizirao” s mojim tezama napadajući Bushovu administraciju da ništa ne poduzima kako bi privela pravdi Karadžića i Mladića.
Godine 2004. u New Yorku je održavana sjednica Vijeća sigurnosti na kojoj se raspravljalo i o Hrvatskoj. Nakon održane sjednice razgovarali smo s Carlom Del Ponte i njenim štabom u restoranu Ujedinjenih naroda. Tom prilikom pozvani smo na večeru u jedan francuski restoran u mračnim nepopularnim dijelovima New Yorka. Bili su tamo parkirani veliki crni auti američkog FBI-a. U restoranu je bilo desetak ljudi iz pratnje tužiteljice iz Nizozemske i Amerike. Tijekom večere povela se rasprava o Karadžiću i Holbrookeu. Carla Del Ponte iznijela nam je neke detalje o tome kako su provjeravali autentičnost Holburkovih izjava vezanih uz moguće sporazume s Karadžićem. Savjetovao sam joj da pokuša uspostaviti kontakt s Karadžićem preko Dragana Kalinića, koji je neko vrijeme bio predsjednik Vlade Republike Srpske. Bio je vrlo blizak Karadžiću još iz vremena dok su zajedno radili u sarajevskoj bolnici kao liječnici. Kalinića sam poznavao još iz studentskih dana, iz 1971., budući da je u to vrijeme bio predsjednik Saveza studenata Jugoslavije. Zadnji put sam ga vidio neposredno pred rat kada smo on, ja i Nenad Kecmanović, tadašnji rektor sarajevskog Sveučišta, bili na zajedničkom ručku. Ja sam tada boravio u Sarajevu budući da je Tijanić organizirao zajednički intervju sa mnom, Milovanom Đilasom i Vasilom Tupurkovskim.
I kasnije sam s tužiteljicom razgovarao o tome kako da se dođe do Karadžića. Međutim, on kao da je u zemlju propao i bilo ga je vrlo teško locirati.
Jutarnji list, 3. kolovoza 2008.
Nakon što ste doživjeli nezapamćeno uzbuđenje čitajući Čičkov napeti triler, evo nešto i da vas malo ohladi …
Napadnuti hrvatski svatovi u Zenici
U Zenici je u subotu predvečer napadnuta svatovska povorka mladenaca hrvatske nacionalnosti. Na povorku je, prema izvješću policije, pijan nasrnuo Sinan Bošnjak, rođen 1959. iz Zenice, i tom prilikom, iz nepoznatih razloga, većim kamenom lakše povrijedio jednu žensku osobu i na dva vozila napravio materijalnu štetu.
Hrvatska zastavica
Dok se svatovska povorka mladenca Ive i Antonija Krište, od nekih pedesetak automobila s bh., hrvatskim i austrijskim registracijskim tablicama, kretala Ulicom Londža u pravcu Drvenog mosta u sredini kolone pijani je Sinan Bošnjak nasrnuo na jedno vozilo na kojem je bila mala autozastavica Hrvatske, što je, po kazivanjima očevidaca, bio i uzrok napada na hrvatske svatove.
Nakon čupanja hrvatske zastavice, Sinan Bošnjak je kamenom razbio staklo s desne strane vozila gdje je na suvozačevom mjestu sjedila trudnica Zdravka Grbešić, koja je tom prilikom zadobila lakše tjelesne ozljede u predjelu desnog ramena. Nanesena je šteta i jednom vozilu varaždinske registracije koje se kretalo ispred svatova.
Pomoć Grobara
Vidjevši što se događa svatovskoj koloni, grupa nepoznatih mladića s obilježjima NK Čelik, koji su krenuli na utakmicu Čelik-Sarajevo, i da je Sinan Bošnjak napao svatove, fizički su nasrnuli na njega.
Tom su prilikom navijači Čelika Sinanu Bošnjaku nanijeli ozljede, zbog kojih je, kao i zbog alkoholiziranosti, zadržan na Hitnom odjelu u Županijskoj bolnici Zenica. Istražni tim koji radi na slučaju narednih dana će obaviti dodatne radnje, jer mora obaviti razgovor sa Sinanom Bošnjakom i saznati njegove motive ovog napada. Istovremeno policija traga za grupom navijača Čelika koji su nanijeli tjelesne ozljede osumnjičenom za napad na svatovsku kolonu.
Večernji list, 3. kolovoza 2008. godine
Dakle, jasno vam je da naslov ovog teksta nije 'Pijanac napao hrvatske svatove u Zenici', ili ne daj bože, nešto utuživo tipa 'Budala napala hrvatske svatove u Zenici', a kamoli nešto pozitivno kao 'Napadnute hrvatske svatove osvetili navijači Čelika'. Inovativni Večernjakovi urednici taj su tekst ipak, što je sigurno sigurno, naslovili 'Napadnuti hrvatski svatovi u Zenici'. Zapravo sasvim je nepotrebno lamentirati o tome zašto u Večernjem listu i godinama nakon rata nastavljaju s huškačkom politikom, zadanom im još u proljeće 1993. godine. Pravo je pitanje je li trust mozgova svjestan kakvu štetu čini s takvom uređivačkom politikom. Inače, ako vas je u, uzgred spomenimo, nepotpisanom tekstu, zbunilo smopimnjanje nekakvih 'Grobara', bez brige, niste glupi, to je samo urednik Večernjakovog bh izdanja (podaci poznati našoj redakciji) ili onaj koji je opremao tekstove u zagrebačkom sjedištu (podaci, opet, poznati našoj redakciji) zamijenio navijače Partizana 'Grobare', sa simpatizerima Čelika, 'Robijašima'. A, brate, ne'š ti što ih je zamijenio, ionako ni jedni ni drugi nisu 'naši' …
na godišnjem me dopalo malo prelistati te naše dnevne novine od Vjesnika, preko Jutarnjeg do Večernjaka, šta ćeš drugo raditi na plaži, da bih odluku donesenu još prije nekog vremena ostavio na snazi - jednostavno, i dalje ne čitati naše dnevne novine...