ANJA ŠIMPRAGA: „Neki i dalje smatraju da moje davanje počasti žrtvama nije poželjno, zbog toga tko sam i što sam“
„Nažalost, neki i dalje smatraju da moje davanje počasti žrtvama nije poželjno, zbog toga tko sam i što sam“, reakcija je Anje Šimprage, potpredsjednice Vlade i potpredsjednice Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) nakon što joj je ovog tjedna dio sudionika komemoracije ratnim žrtvama Škabrnje iz protesta okrenuo leđa. Dogodilo se to u četvrtak 17. studenog, u trenutku kada je Šimpraga polagala vijenac u mjestu gdje je u prošlom ratu počinjen jedan od okrutnijih zločina nad mještanima hrvatske nacionalnosti, dio stanovništva, među kojima je bila i nekolicina branitelja, ali i pripadnika lokalnih vlasti, uz okretanje leđa počeo je dobacivati „sramite se“. A Šimpraga, koja je u trenutku počinjenja ovih zločina imala tek četiri godine, trebala si se, jasno je po njihovoj logici, sramiti samo zato što je Srpkinja.
Ovako otprilike, da ne bi bilo zabune, izgledaju "opravdanja" za ovakvu vrstu protesta:
„Ona u Škabrnju nije dobrodošla. Ja sam protiv toga, Anja Šimpraga i njezin šef Milorad Pupovac trebaju kleknuti i tražiti oprost od hrvatskog naroda“, mišljenje je ratnog zapovjednika obrane Škabrnje, Marka Miljanića.
„Okrenuli smo leđa zbog Anje Šimprage. Ona je nepoželjna. I ne samo ona nego čitav SDSS. To će biti vječno! To je zločinačka stranka i mi je nikada nismo prihvatili niti ćemo ikada“, jasan je bio predsjednik Općinskog vijeća Škabrnje, Ante Dražina, s nezavisne liste koja je, zanimljivo, nakon pobjede na posljednjim lokalnim izborima poručivala „Ne možemo više živjeti u prošlosti“.
„Došli su po mraku, nepoželjni i nepozvani, baš kao i srbočetnički agresor u studenom 1991. godine. Narod Škabrnje im je okrenuo leda. Sramite se! Prokleti bili!”, stav je Danke Dražine, ratne snajperistice iz Škabrnje, koja je prema medijskim izvještajima prva ušla u Škabrnju 1993. godine.
Spomenuti Miljanić još je medijima obećao da će vijenac koji je Šimpraga položila on osobno, kada svi odu, odnijeti na cestu pred crkvu, politi benzinom i zapaliti.
Inače, u Škabrnju je u četvrtak Šimpraga došla s premijerom Andrejom Plenkovićem, koji je nakon polaganja vijenaca stao u obranu svoje potpredsjednice. Objasnio je da razumije teške traume i osjećaje obitelji stradalih, ali da se društvo treba „predati“ međusobnom povjerenju i pomirbi.
Anja Šimpraga u Škabrnji (FOTO: HINA/Zvonko Kucelin)
„Smatram da je za budućnost Hrvatske, uz poštovanje prema obiteljima, hrvatskim braniteljima i žrtvama, jedini put prema naprijed - suživot i pomirba“, izjavio je Plenković.
Neželjena Šimpraga također se kratko obratila novinarima u Škabrnji rekavši da svatko ima pravo na svoj stav i svoje razmišljanje te da joj nije bilo jednostavno kada su joj mještani okrenuli leđa i dobacivali.
„Večeras sam ovdje došla, iskreno i čista srca, odati počast stradalima u Škabrnji. Nadam se da ću 18.11. 2023. godine imati priliku biti ovdje, zajedno sa svima otići na misu i još jednom pokloniti se. Ja sam ovdje došla u miru, na nama je svima da pomičemo granice, da gradimo bolju budućnost i nadam se da ćemo u tome svi, kao hrvatsko društvo, i uspjeti“, rekla je Šimpraga izrazivši nadu da će doći vrijeme kada će se u Hrvatskoj živjeti život, a ne suživot.
Dan kasnije u Vukovaru se premijer ponovno osvrnuo na ovaj događaj, ali i na zamjerke upućene Miloradu Pupovcu, predsjedniku Samostalne demokratske srpske stranke, koji je dan prije obljetnice pada Vukovara odao počast nedužnim vukovarskim žrtvama položivši vijenac u Dunav.
„Bitno je da predstavnici Srba u Hrvatskoj, a njih u Saboru predstavlja SDSS, iskažu poštovanje prema žrtvi Vukovara. To što izražavaju i poštovanje prema Srbima poginulim u Domovinskom ratu je nešto što razumijemo i poštujemo“, naglasio je Plenković u Vukovaru.
Na svom Facebooku profilu Šimpraga je, dan nakon događaj u Škabrnji, odlučila iznijeti i svoju detaljniju reakciju.
„Tolerancija je vrlina koja omogućuje mir, doprinosi zamjeni kulture rata kulturom mira. Za naše društvo koje je još uvijek snažno obilježeno tragičnom poviješću i ratnim sukobima, tolerancija je osnova za daljnji razvoj i prosperitet“, započela je potpredsjednica Vlade.
Nastavila je ističući kako su upravo mjesta najvećih stradanja mjesta gdje se mora pokazati posebna važnost i značaj tolerancije i mira.
„Moj životni i politički put obilježen je upravo traganjem za tolerancijom i povezivanjem prekinutih niti života i mira među ljudima i s tim ciljem i mišlju odala sam počast nevinim žrtvama. Nažalost, neki i dalje smatraju da moje davanje počasti žrtvama nije poželjno, zbog toga tko sam i što sam. A što sam: ČOVJEK, sad i uvijek, djevojčica koja se vratila u SVOJU zemlju, odrasla i probudila se jutros u vjeri da će okrenuta leđa sinoć, sutra donijeti zdraviju budućnost“, poentirala je Anja Šimpraga.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: HINAZvonko Kucelin
Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u sklopu projekta "Ustavne vrednote u doba krize"
Nikad se Srpska zajednica nece uklopiti u Hrvatskoj . Da nije dosla , zamjerili bi joj , zamjeraju sto je dosla.