Vikend rolica

Vuk

14. ožujka 2002.

Pa ovo nisu ni "Flash vijesti", niti vijesti, niti je jedan čovjek svemoguć pa da može istog trenutka "pod nos" baciti čitateljima rezultate, izvještaje i tablice šest nogometnih europskih liga koje se odigraju jednog vikenda. Rubrika autora rolice je svakako ambiciozna od samog početka i odmah je trebalo znati da sve neće stizati na vrijeme, naročito ako pristane na proširenja zadana od strane kolega, koji nakon toga pod krinkom tzv. pomoći predetaljno opišu jednu ligu iskrivljujući tako prvobitnu zamisao role i zadajući nemoguću misiju za opis ostalog sadržaja. Pa dobro, i potpisao se iza toga. Nogomet se i dalje igra
ENGLESKA- 19 golova, 2,1 po tekmi.
Sve je manje dvojbe tko će biti prvak Engleske. Nakon 37-og, pretposljednjeg kola Premiershipa, u kojem bi Bolton tek trebao odigrati utakmicu za Manchester i na domaćem terenu svladati Arsenal. U slučaju da bude obrnuto "topnici" bi mogli početi slaviti jer bi tada dvije utakmice prije kraja(zaostatak) imali 5 bodova ispred Manchestera i prednost koja im čak dozvoljava negativan rezultat u direktnom ogledu sa "crvenim vragovima". To ne bilo bilo tako da ovog vikenda treći kandidat za naslov nije prestao to biti. Liverpool je(više puta na kraju sezone) ispustio priključak za Arsenalom iako je bio u boljem položaju od Manchestera. Posrtanjem u Totenhamu gdje je od domaćina izgubio 1:0, četiri boda zaostatka čine se neizvršiva misija. Ipak, ne želimo odmah biti pesimisti pa ćemo Liverpoolove šanse postaviti ovako: Bolton i Manchester dobiju Arsenal, a Liverpool Ipswich i tada u zaostalim utakmicama ovaj trojac riješava pitanje prvaka. Ipswich je pak ovim porazom od Manchestera definitivno putnik u donji dom, sa već otpisanim Darbyjem i Leicesterom.

FRANCUSKA- 21 gol, 2,33 po tekmi.
Ovdje se kao što znamo od prije sva napetost svela na bitku između Lensa i Lyona. U 33. kolu oba kluba su izborila pobjede, Lens lako 4:1 protiv Guingampa, a Lyon golom Sonyja Andersona teško u gostima(0:1) kod Bordeauxa. Tko će biti prvak odlučiti će upravo dvoboj ova dva kluba u posljednjem kolu, na stadionu Gerland u Lyonu. Lens dakle, nema prednost domaćeg terena, ali mu je za prvo mjesto dovoljan i bod. Posljednje kolo odlučiti će i tko je treći sudionik Lige prvaka iduće sezone, Auxerre ili PSG. Kako znamo da će Le Championat od iduće sezone brojiti 20 klubova, ispadaju samo dva kluba. Takav rasplet ove će godine spasiti jedan od tri kluba na začelju; Metz, Guingamp ili Lorient. Šanse su na Metzovoj strani kojem u posljednjem kolu na nož dolazi upravo Lorient.

ITALIJA-30 golova, 3, 33 po tekmi
Čak se i laiku poput mene može dogoditi da me utrka za "scudetto" osvoji i da željno čekam tko će doma nositi medalje, slavu, lovu i manekenke, a tko neće. Ako je suditi po tradiciji tada prvak sigurno postaje Juventus, koji je tu čast imao već 25 puta. To je ujedno i rekord u talijanskoj ligi. Inter je skupio 13 prvih mjesta, stoga očekujemo od šarena garde Hectora Cupera pomak s tog zlosutnog broja. I na kraju Roma s tri prva mjesta,od koje je prednost svakako to da su jedan od njih uzeli i prošle godine. Igrom pokazanom s Chievom (5-0) danas imamo dojam da bi samo Montella, sam mogao uzeti prvenstvo, ubacivši danas tri, i još jedan očigledni koji je sudac Pierluigi Collina previdio. U Interu Južnomerikanci su odlučili uzeti stvar u svoje ruke. Na kolač od Kolumbijca Cordobe i Urugvajaca Recobe dodan je šlag iz Brazila, Ronaldo koji igra kako mu ime i kaže. Kao Ronaldo.
Njih trojica su Piacenzu poslali doma s tri u mreži. (3-1). Ipak bilo je porpilično gusto. Brescia je pak puno lošije prošla u sudaru s Juventusom koji im je stavio pet lakih komada (poneseni pjesmom navijača "pet komada, pet komada to je naša nada…"). Između svih njih je samo jedan bod razlike i utrka završava sljedeći tjedan. Vama ostavljamo da pogodite tko će biti prvak s nadom u dobitak na kladionici. Lazio će dočekati Inter u vrućem Rimu, gdje će jedni navijati za Lazio, a drugi za Rimske vučiće Romu koja ide u Torino, grad domaćin slijedećih zimskih olimpijskih igara. Juventus pak za to vrijeme odlazi u Udinese. Šanse realno imaju još svi. Ja dajem glas za Inter, a Vučko i Fuka za Juve.miro@lupiga.com

NJEMAČKA- 30 golova, po utakmici 3, 33
Ovo kolo je svim ljubiteljima trilera, pružilo izvrstan scenarij. Prikažimo to kroz tri utakmice. 15 sati i 30 minuta je, suci su dali znak za početak predzadnjeg kola Bundeslige. PRVA:
Nuernberg je ugostio Bayera. Domaćinu treba pobjeda kako bi se spasio od ispadanja. Pobjeda Nuernberga i poraz Freiburga u gostima kod još jednog budućeg drugoligaša, Koelna, osigurao bi im još jednu sezonu među najboljima. Bayeru treba pobjeda kako bi zadržao prvo mjesto na tabeli i u posljednjem kolu probao napokon uzeti pehar, koji mu zadnjih kola izmiče. Od početka se igra u visokom ritmu, bez uvodnog ispitivanja snaga, prilike se redaju na obje strane. Odlučujući trenutak dogodio se kada je Marek Nikl, u 23. minuti glavom pospremio loptu u Bayerov gol. Nakon promjene strana Nuernberg je silovito branio rezultat, što ipak nije spriječavalo Bayer da bezbrojno puta zaprijeti mladom vrataru Nuernberga, Kampu koji je definitivno bio igračina utakmice, ako ne i kola. DRUGA:
U Hamburgu slična priča. Domaćin nema nikakve pretenzije, budući da zauzima sredinu ljestvice, ne može ispasti iz lige, a ne može ni u Europu. Gost, Borussia iz Dortmunda željno pričekuje pobjedu, jer bi Bayerov poraz u tom slučaju Borussiu postavio na čelnu poziciju. Pred prepunim tribinama, dramatike nije nedostajalo, a sve je počelo već nakon petnaest minuta kada je sudac gostujućeg trenera Matthiasa Sammera, uputio na daljne promatranje s visine, što će reći s tribine. To je samo nagovijestilo da će susret biti krajnje buran. Dvadeset minuta poslije, crveni karton dobio je i branič domaćih, Hertzsch, zbog starta s leđa na Amorusu. Osim crvenog to je bio i jedanaesterac, jer je prekršaj napravljen unutar 16 metara. Pravilo kako igrač na kojemu je jedanaesterac napravljen, ne treba izvesti kazneni udarac, pokazalo se bezveznim. Brazilac je doveo Borussiu u vodstvo. Četiri minute nakon toga još jedan gol gostiju. Strijelac Rosicky. Minutu nakon toga isključen je još jedan igrač, Worns. Start na Barbarezu sudac je nagradio drugim žutim. To je ujedno bio još jedan penal, koji je Wicky pretvorio u pogodak. Sadržajno prvo poluvrijeme, nema šta. U 63. minuti Amoruso povećava vodstvo gostiju i čini se da je sve riješeno. Ipak uporni domaćini, svojim trudom u 80. minuti smanjuju na 2:3. Opet je gusto i Sammer ludi na tribinama! Šest minuta poslije Čeh, Koller Borussiju vodi u borbu za prvaka. Hamburger do kraja uspijeva smanjiti na 3:4, preko strijelca i drugog pogotka, Meijera. Kako se prije tri kola činilo da su dečki iz Leverkusena prvaci, sada se čini da su prvaci njihovi susjedi iz Dortmunda koji imaju sve u svojim rukama, ali ipak oprez!!! Njihovi gosti iz Bremena su iznimno neugodni. TREĆA:
Moji miljenici iz Wolfsburga su na rasprodanom stadionu, ugostili najveće čunke lige, Bayern. Wolfsburg drži sredinu ljestvice i bodovi mu nisu pod mus. Gosti pak još uvijek s nadom za naslov prvaka, čekaju kikseve svojih konkurenata kako bi iz pozadine ponovili ono što su toliko puta napravili, uzeli pokal. Obje momčadi su u utakmicu ušle s velikom dozom opreza. Već u prvom poluvremenu u igru je ušao od ozljede oporavljeni Tomislav Marić. Šteta je da odmah nije zabio i neki gol te tako obnovio svoju kandidaturu za nastup na svjetskom prvenstvu. Gol odluke pao je u 33. minuti. Strijelac je bio Sagnol, ali samo na papiru. Pravi golgeter bio je Marino Biliškov koji je udarac Sagnola skrenuo u vlastitu mrežu. Bavarci su se mudro povukli i rutinirano priveli utakmicu kraju i eto ih sad na dva boda od prvog mjesta. Klub s najboljom gol razlikom, slijedeće kolo čeka na kikseve Bayera i Borussije.
Sva tri kluba u posljednjem kolu biti će domaćini. Na osnovu nekih anketa, najviše šansi da postane prvak ima Borussija (49%), pa Bayern (33%) i tek o onda Bayer s (18%). Biti će zanimljivo.
Hrvati u Bundesligi:
Cijelu utakmicu odigrali su Živković, Biliškov, R. Kovač, Šimunić, Šuker i Soldo, dok su kao zamjene igrali Marić, N. Kovač, Bjelica i Banović.

ŠPANJOLSKA- 39 golova, 3,9 po tekmi.
Učestvovanje u Ligi prvaka i borba za vrh u domaćem prvenstvu nije nimalo lak zadatak. U takvom ritmu i veliki Real je dva kola prije kraja smanjio izglede za prvaka La lige. Puna mreža(3-0) u gostima kod Real Sociedada i pobjeda Valencie kod kuće napravili su bodovnu "rupu" između ta dva kluba. Jedna pobjeda će dakle, biti dovoljna da Valencia svojim navijačima donese još jedan naslov, a oni sami vjeruju kako će se to dogoditi već iduće, predposljednje kolo u Malagi. Niti borba za preostala mjesta Lige prvaka nije gotova. Osim Deportiva, Celta je trenutno u laskavoj poziciji, ali na repu i na kiks u posljednjim susretima čekaju Barcelona i Betis. Sjetimo se i jake Mallorce od prije koju godinu koja je uspjela ugroziti svoj prvoligaški status. Još dvije utakmice za trojicu novih drugoligaša od kojih je Tenerife već tamo.

HRVATSKA- 21 gol, 2,62 po tekmi.
Nakon okršaja dvaju zagrebačkih klubova bilo je jasno da se kamen sa srca Cice Kranjčara i "pjesnika" otkotrljao barem do stopala. Tako teških nogu u Čakovcu je izboren težak bod koji protiv domaćina kojem je to bitno ugrozilo prvoligaški status. No, letio je i šešir Stjepana Spajića u Sigetu. Hajduk je izgubio 1:0 pa se u Kranjčevićevoj otvorio šampanjac jedno kolo prije kraja. Dvadeset pobjeda i tri remija, te porazi od Kamen-Ingrada, Cibalie i Pomorca bili su unatoč lošijem drugom dijelu sezone dostatni za slavlje. Nakon niza lošijih plasmana u nekoliko posljednjih sezona(od '96. najbolji peti) Zagreb je prvi prvak države nakon četiri Hajdukova i šest Dinamovih naslova. Upravo zahvaljujući direktnim ogledima sa Dinamom i Hajdukom bilo bi nepošteno da ne završi ovako, jer baš u tim susretima Zagreb je dokazao da je bolji od naša dva najtrofejnija kluba. Marsonia je "slomila" i tvrdi Pomorac u Kostreni što će ipak izgleda biti nedostatno za ostanak među najboljima, tim gore što u zadnjem kolu u goste dolazi Dinamo. Priliku za spas imaju još uvijek Zadar(u goste dolazi Šibenik) i Čakovec(ako pobijedi Varteks u Varaždinu). Naravno, tek kad Zagreb pobijedi K. Ingrad, a Rijeka Dragovoljac.

Cibalia Vinkovci 1 - 1 NK Zadar
Dinamo Zagreb 5 - 0 Varteks Varazdin
HNK Sibenik 8 - 0 TSK Topolovec
Hrvatski Dragovoljac 1 - 0 Hajduk Split
Kamen 2 - 0 NK Rijeka
NK Cakovec 0 - 0 NK Zagreb
Pomorac Kostrena 0 - 1 Marsonia
Slaven Belupo 2 - 0 NK Osijek