ŠTO TE NEMA: 8.372 fildžana kafe koju nitko neće popiti
Osam tisuća tri stotine sedamdeset i dva. Toliko je danas fildžana s vrućom kafom postavljeno na Trg Helvetia u Zürichu. Riječ je o dirljivom spomeniku sjećanja „Što te nema“ koji već godinama „putuje“ svijetom i pojavi se samo na dan obilježavanja monstruoznog zločina u Srebrenici gdje je Vojska Republike Srpske nakon zauzimanja tog gradića pobila točno toliko ljudi koliko je u Zürichu danas fildžana iz kojih nitko neće popiti kafu.
Fildžani iz kojih nitko neće popiti kafu (FOTO: Facebook/Nada Topić Peratović)
Volonteri koji su sudjelovali u današnjoj akciji, osim pripreme kafe, imali su i zadaću da razgovaraju s prolaznicima koji su se zanimali o čemu se radi i sami preuzimali punjenje fildžana. A radi se, dakle, o nomadskom spomeniku koji je u posljednjih 12 godina obišao isto toliko američkih i europskih gradova, a koji je osmislila Aida Šehović, bosanskohercegovačkih umjetnica s njujorškom adresom. Do sada je spomenik bio postavljen u New Yorku, Haagu, Chicagu, Stockholmu, Istanbulu, Sarajevu, Torontu, Ženevi, Bostonu, Burlingtonu i Tuzli.
„Još kao dijete gledala sam roditelje kako svakodnevno piju kafu zajedno. Sjećam se da bi se taj opojni miris kafe širio cijelom kućom i budio me svako jutro. I onda sam, jednom prilikom, čula priču jedne žene iz Srebrenice koja je pričala o tome kako joj njen suprug najviše fali, kako joj je najteže, baš u tim momentima kada nema s kim da popije kafu. Priča te žene me je strašno pogodila i mislim da je najviše utjecala da povežem to iščekivanje nekoga na kafu s tim bolnim čekanjem na najbliže kojih više nema i koji se nikad neće vratiti“, objasnila je svojevremeno Aida Šehović inspiraciju za ovaj spomenik prepun simbolike – od imena spomenika kojeg pronalazimo u pjesmi Alekse Šantića koja je najpoznatija u izvedbi Jadranke Stojaković i koja govori o boli i čežnji što nikako ne prolaze, pa do kafe kao simbola bosanskohercegovačke gostoljubivosti. Ukratko, opomena je to da se zločin kakav je počinjen u Srebrenici više nikada i nigdje ne smije ponoviti.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Facebook/Nada Topić Peratović
Iskreno rečeno,ovaj način iskazivanja pijeteta tim žrtvama je -totalni promašaj.To bi imalo neki smisao da je te ljude pobio tajfun, tsunami ili neka kataklizma...
Ali ovako,kad se zna da su oni pobijeni od neke nacionalne vojske ,to je dolivanje ulja na vatru,sa namjerom da se trajno doliva.