ŠTO PROŽIVLJAVA NE DA(VI)MO BEOGRAD: Kad te napada „Putin“ od dva metra

Ivor Fuka

15. veljače 2018.

ŠTO PROŽIVLJAVA NE DA(VI)MO BEOGRAD: Kad te napada „Putin“ od dva metra

Krenuli su kao građanska inicijativa s namjerom da upozore na štetnost megalomanskog projekta „Beograd na vodi“ i napada na javno dobro i javni interes. Koliko je jedna takva inicijativa bila potrebna pokazuje da su vrlo brzo na beogradske ulice uspjeli izvesti preko 20.000 prosvjednika. Svoje je zahtjeve „Ne da(vi)mo Beograd“ cijelo vrijeme jasno artikulirao i nije odstupao od njih. 

Uskoro su, kako to biva sa svakom sličnom pričom, proglašeni mrziteljima svega srpskog, što prvenstveno podrazumijeva Srpsku naprednu stranku i tadašnjeg premijera, a današnjeg predsjednika Aleksandra Vučića. Nazivalo ih se, maštovito dakako, soroševim plaćenicima, izdajicama, grobarima srpskog naroda i sličnim tipičnim vokabularom onih koji misle kako američki magnat George Soroš financira baš svaku inicijativu koja im nije po volji.

Beograd na vodi
Maketa projekta "Beograd na vodi" u realizaciji kojeg su korištene razne kriminalne aktivnosti i batinaši koji su iseljavali građane iz njihovih kuća (FOTO: Lupiga.Com)

Istovremeno su režimski mediji digli hajku i sinkronizirano krenuli u prljavi rat protiv Inicijative lažima i podmetanjima, sve uz pomoć protuobavještajnog podzemlja koje je tim „medijima“ dostavljalo „sočne pikanterije“ o „zlim prosvjednicima“. I sam Vučić u više je navrata javno napadao Inicijativu, targetirajući njene čelnike kao legitimnu metu i insinuirajući da je riječ o stranim plaćenicima koji rade na rušenju Srbije.

Unatoč tome „Ne davimo Beograd“ je, ne samo opstao, nego prerastao i u nešto više od inicijative. Na lokalnim izborima koji će se održati 4. ožujka, Inicijativa u Beogradu izlazi sa svojom kandidacijskom listom – „Inicijativa Ne davimo Beograd – Žuta patka – Čiji grad, naš grad – Ksenija Radovanović“. Listu su, kako kažu, formirali vodeći se kriterijima kompetentnosti i uzimajući u obzir ravnomjernu zastupljenost spolova, gledajući da njihovi kandidati dolaze iz različitih dijelova grada.

Žuta patka
Žuta patka na gradskom jarbolu (FOTO: Ne davimo Beograd)

Na listi se nalaze mahom mladi ljudi, koji se do sada politički nisu angažirali – urbanisti, arhitektice, politolozi, dramaturginje, studentice, programeri, komunikolozi, sveučilišni profesori, strojarski inženjeri, aktivistice, odvjetnici, ekonomistice … A na dan predaje na jarbolu pred Gradskom upravom osvanula je i zastava sa žutom patkom.

„Inicijativa je u protekle tri godine protestima, akcijama, sprečavanjem deložacija, analizama ugovora, tužbama, razgovorima u mesnim zajednicama, ali i spremnošću da uprkos napadima i pretnjama ne poklekne, pokazala da je itekako u stanju da brani javni interes. Od borbe protiv nelegalne gradnje, protiv ugrožavanja vodoizvorišta, do borbe protiv privatizacije komunalnih usluga i javnih dobara, ali i preko predlaganja pozitivnih politika, optimizacije javnog prevoza, ulaganja u održivi i zeleni grad, Inicijativa se bori svim sredstvima. Ono što želimo sa učešćem na izborima jeste da lokalne borbe u našim krajevima, blokovima i naseljima donesemo u gradski parlament i otvorimo još jedno polje borbe“, opisuje u razgovoru za Lupigu, Radomir Lazović iz Inicijative „Ne davimo Beograd“.

Radomir Lazović
"Inicijativa je na dobrom putu i vlast se ozbiljno plaši za ishod beogradskih izbora" - Radomir Lazović (FOTO: Privatni album)

Kako se izborni dan bliži tako se i akcije Inicijative sabotiraju na razne načine. U ponedjeljak poslijepodne nekoliko aktivista prosvjedovalo je pred deponijem u Vinči, prigradskom naselju. Tamo su htjeli upozoriti da je planirana spalionica otpada preskupa i ekološki štetna, uz poruku kako „Ne davimo Beograd“ otpad ne tretira kao problem, nego kao resurs. No, umjesto ove poruke u prvi plan dospjela su dvojica muškaraca u civilu koja su u Vinči napala predstavnike Inicijative. Bez jasnog razloga, kao po naredbi, jedan od napadača, krupni muškarac, visok blizu dva metra, stvorio se niotkud i nasrnuo nositeljicu liste, Kseniju Radovanović.

Potom je preko lica navukao kapuljaču s licem ruskog predsjednika Vladimira Putina i prijetio svima redom. Kasnije je utvrđeno kako je krupni muškarac Stanko Petrović, zaposlen u JKP Gradska čistoća, a muškarac iz njegove pratnje Mihajlo Janjić, direktor deponiranja i reciklaže komunalnog otpada.

„Ovaj bizarni incident je samo poslednji u nizu napada, pretnji i podmetanja koje svakodnevno preživljavamo“, navode iz „Ne davimo Beograd“. Noć ranije jedan njihov kandidat za gradskog zastupnika primio je anonimni prijeteći poziv, a za vikend je išarana i izložba karikatura koju je Inicijativa postavila ispred beogradske Skupštine. Radi se o karikaturama poznatog Predraga Koraksića Coraxa koji je nekoliko karikatura posvetio žutoj patki. Na djelima ovog majstora političke karikature osvanuli su grafiti – „Stop Sorošu“ i „Patku daj tati“. 

Ne davimo Beograd
Rijeka ljudi - jedan od velikih prosvjeda Inicijative (FOTO: Ne davimo Beograd)

Iz Inicijative ističu da se ne radi o incidentima, nasumičnim ekstremistima ili reakcijama, već o nečemu sasvim drugom.

„To je smišljena i dobro plaćena kampanja koja se lako može povezati sa Srpskom naprednom strankom. Deo ove kampanje su optužujući tekstovi u režimskim medijima u kojima nas nazivaju plaćenicima i izdajnicima, zatim pretnje na društvenim mrežama. Policiji smo prijavili preko 50 njih sa skoro nikakvom reakcijom. Naši događaji po mesnim zajednicama se zabranjuju, a nepoznati ljudi nas prate i snimaju. Sve ovo govori o tome da je Inicijativa na dobrom putu i da se vlast ozbiljno plaši za ishod beogradskih izbora“, kaže nam Lazović.

Slični „incidenti“ u kojima se zastrašivalo građane događali su se i kada je Inicijativa skupljala potpise za svoju kandidacijsku listu. Neke mjesne zajednice koje bi trebale biti otvorene svima zainteresiranima, svoja su vrata zatvorile ovoj Inicijativi, čak i pod smiješnim izgovorima kako su dogovorene prostorije baš sada u „procesu krečenja“.

Corax
I Coraxove karikature na meti (FOTO: Ne davimo Beograd)

Kampanja protiv „izdajica“ se izdašnim sredstvima nepoznatog, ali vrlo pretpostavljivog porijekla, vodi i na društvenim mrežama. Na Facebooku je tako podignuto nekoliko stranica koje objavljuju fotografije aktivista Inicijative, s pogrdnim komentarima, uvredama i prijetnjama, koje prate komentari koji direktno pozivaju na ubijanje, prebijanje, silovanje, nabijanje na kolac … Takve objave se sponzoriraju, odnosno njeni administratori uplaćuju određene sredstva Facebooku kako bi bila dostupnija što većem broju korisnika te mreže. Dakle, jasno je da netko tu antikampanju plaća. Također se pojavljuju lažne stranice i inicijative koje koriste slična imena ili se pozivaju na žutu patku, a koje imaju za cilj izazvati kakofoniju i zbuniti neke od birača koji svoj glas misle dati Inicijativi „Ne davimo Beograd“. U Inicijativi tvrde da takve stranice podižu poznati aktivisti SNS-a.

„Ova orkestrirana kampanja neće nas odvratiti od namere da Beograd vratimo njegovim građanima, kao što nas iste te sile i taktike nisu pokolebale u mesecima kada smo protestvovali protiv gradske vlasti. Svaki njihov napad nas čini solidarnijim i istrajnijim. Za naš grad!“, poručuju iz Inicijative „Ne davimo Beograd“ uz obećanje kako od borbe za bolje društvo neće odustati.

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: screenshot/YouTube