SLOM POLITIČKOG PROJEKTA VIKTORA ORBÁNA: Kakva budućnost sada čeka Mađarsku?

Dora Pavković

13. travnja 2026.

SLOM POLITIČKOG PROJEKTA VIKTORA ORBÁNA: Kakva budućnost sada čeka Mađarsku?

Viktor Orbán je izgubio. Na mađarskim parlamentarnim izborima održanima u nedjelju oporbena stranka desnog centra Tisza, pod vodstvom Pétera Magyara, ima uvjerljivu dvotrećinsku prednost. Premijer Orbán, lider krajnje desne stranke Fidesz, priznao je poraz i čestitao Magyaru. Predviđa se da će Tisza imati 138 zastupničkih mjesta u parlamentu od 199 članova, dok će Fidesz imati samo 55. Dvotrećinska većina Tiszi bi bila potrebna za ukidanje zakona donesenih tijekom Orbánove ere. Na ovakav rezultat ukazivala je već ogromna izlaznost koja je do 18:30 sati bila veća od 77 posto, što je rekord u postkomunističkoj povijesti Mađarske. 

„Uspjeli smo! Zajedno smo oslobodili Mađarsku i riješili se Orbánova režima“, obratio se Magyar građanima u pobjedničkom govoru. Poručio je pristašama da će obnoviti mađarsku demokraciju

Magyar je istaknuo da Mađarska želi ponovno postati europska zemlja, dok su okupljeni skandirali „Rusi, idite kući” i „Europa“. Na ulicama Budimpešte deseci tisuća ljudi slavile su objavu djelomičnih rezultata izbora.

Péter Magyar, bivši insajder stranke Fidesz koji ju je 2024. godine napustio i postao njezin veliki kritičar, vodio je kampanju usmjerenu na probleme običnih birača, uključujući posustali javni zdravstveni sustav i prometni sektor te raširenu korupciju vlasti.


Magyar je obećao obnoviti mađarsku demokraciju (FOTO: Ferenc Isza/AFP)

Ove mađarske izbore promatrači su opisali kao najvažnije u Europskoj uniji ove godine. Njima je okončana vlast Viktora Orbána, koji iza sebe ima četiri uzastopna mandata, uz još jedan raniji mandat. U svojih 16 godina na vlasti, Mađarsku je pretvorio u „laboratorij iliberalnog nacionalizma“. 

Orbán je jedan od predvodnika globalne radikalne desnice. U kampanji su ga javno podržali brojni istaknuti desni politički lideri. Podršku mu je pružio i američki potpredsjednik JD Vance, koji je u utorak, 7. travnja, doputovao u Budimpeštu i u tamošnjim javnim nastupima ponavljao Orbánovu retoriku, kritizirajući Europsku uniju i Ukrajinu. Dva dana uoči izbora i američki je predsjednik Donald Trump na društvenoj mreži Truth Social hvalio Orbana i napisao: „U POTPUNOSTI SAM UZ NJEGA!”. 

Vanceova i Trumpova podrška pokazuju koliko važnu ulogu Orbán igra za određene krugove MAGA pokreta, kao i, šire, u krajnje desnoj populističkoj politici diljem svijeta. Kroz godine svoje vladavine intenzivirao je povezivanje s američkom i globalnom desnicom. Koristeći mađarska javna sredstva, izgradio je prekograničnu mrežu populističkih think tankova, čime je Budimpešta postala svojevrsno središte zapadnih nacionalista.

Kako analizira Guardian, „dok se Orbánova vlada približavala Vladimiru Putinu i postajala sve ovisnija o ruskoj nafti, Budimpešta je djelovala kao poveznica između Washingtona i Moskve te poslužila pokretu MAGA kao odskočna daska za širenje kršćansko-nacionalističke i krajnje desne ideologije u Europi”. 

U predizbornoj kampanji, Orbán je širio dezinformacije o tome kako će pobjeda oporbe značiti slanje Mađara u rat u Ukrajini, dok je sebe nastojao predstaviti kao jedinog vođu sposobnog očuvati mir. Mađarske društvene mreže bile su preplavljene sadržajem generiranim umjetnom inteligencijom usmjerenim protiv ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, kao i upozorenjima o opasnosti sabotaže ili čak vojnog napada iz Ukrajine. 


Budimpešta je za Orbána poslužila pokretu MAGA kao odskočna daska za širenje kršćansko-nacionalističke i krajnje desne ideologije u Europi (FOTO: Attila Kisbendek/AFP)

Magyar se, nasuprot tome, u svojoj kampanji usredotočio na domaća pitanja, obećavajući borbu protiv korupcije, poboljšanje zapostavljenih javnih usluga i popravljanje narušenih odnosa s EU. Neumorno je obilazio Mađarsku, održavajući brojne skupove u velikim i manjim gradovima te brzo stekao široku podršku među građanima. Paralelno s tim, Orbánova popularnost kontinuirano je slabila, što je dodatno otvorilo prostor za jačanje oporbe. Američki dnevni list Washington Post pregledao je izvješće ruske vanjske obavještajne službe koje je pokazalo da je Moskva bila toliko zabrinuta zbog Orbánove opadajuće popularnosti da je razmatrala insceniranje pokušaja atentata.

Otkako je 2010. godine došao na vlast, Orbán je radio na uklanjanju sustava provjera i ravnoteža, vodio kulturni i pravni rat protiv civilnog društva, oslabio pravosuđe, prisilio mnoge suce na umirovljenje, popunio birokraciju lojalistima i postupno preuzeo gotovo sve neovisne institucije. Njegova stranka Fidesz kontrolira većinu sveučilišta, državnu upravu, visoke sudove i gotovo sve novine i medije. Pod Orbánovom vlašću Mađarska je dramatično pala na ljestvicama slobode medija i postala najkorumpiranija država u EU-u. Orbán je u više navrata kočio inicijative Europske unije za potporu Ukrajini u ratu protiv ruske invazije, dok je istodobno održavao bliske odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i odbijao prekinuti ovisnost Mađarske o ruskim fosilnim gorivima.

Orbánov poraz mogao bi, kako analiziraju Novosti, pomoći jačanju kohezije unutar Europske unije. On otvara put Tiszi da Mađarsku vrati u središnje tokove europske politike, nakon gotovo dva desetljeća iliberalnog režima. Istovremeno, njime se potencijalno narušava utemeljeni model sprege između europske krajnje desnice i MAGA pokreta, te značajno slabi politički utjecaj Kremlja u Europi. No, do tad jedna stvar je jasna - Mađari u parlamentu sada imaju jednu krajnje krajnju desnu, jednu krajnje desnu i jednu desnu stranku.

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: Ferenc Isza/AFP

Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć onih koji nas čitaju, čitateljice i čitatelja poput tebe, uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.