S vijestima iz budućnosti na još jedne izbore

Ivor Car

27. kolovoza 2010.

S vijestima iz budućnosti na još jedne izbore

U, Lupežima i Dijani Čuljak Šelebaj, dragoj i našoj Bosni i Hercegovini, novi izbori kucaju na vrata. U listopadu će građani te zemlje još jednom odlučiti o svojoj sudbini. Kao i uvijek i ove godine bit će najbitniji nacionalni ključ, iako će nakon toga svaki vaš sugovornik iz BiH žestoko objašnjavati da im jebe i mater muslimanku i mater srpsku i mater hrvatsku, pjeneći se na nacionalne stranke. U takvoj klimi posebno zanimljivo izgledaju video „Vijesti iz budućnosti“ koje nudimo pod

Vijesti iz budućnosti datirane su u 2015. godinu, u ovo doba godine, a Lupiga je prvi medij koji ih je imao priliku vidjeti i javnosti objaviti njihovo postojanje. Udarna informacija vijesti je ta da je završena dionica autoputa do Neuma, te se sada od glavnog grada Bosne i Hercegovine do mora stiže za 55 minuta, i što je vrlo bitno – cestarina se ne naplaćuje, a do izrade takvih projekata „moglo je doći tek nakon pozitivnih pomaka na političkoj sceni“ poslije općih izbora 2010. godine. Autocesta Sarajevo – Neum, inače, danas nema prokopanog ni toliko da bi se mogla posaditi lijeha luka, a Sarajlije do mora putuju dobra tri sata, i to vrlo brze vožnje. Duhoviti autori na montažu fotografije tog autoputa, osim prometnih znakova za smjer Mostara i Neuma, dodali su i znak za „Gojka“, restoran nadomak Jablanice koji je postao urbana legenda zahvaljujući hvaljenoj janjetini.

Vijesti se u stilu Nadrealista i skeču sa Šveđanima na privremenom radu u Sarajevu, nastavljaju podatkom kako je nezaposlenost u BiH s 41,8 posto u 2011. godini pala na tek 2,3 posto, dok radnici okolnih zemalja opsjedaju BiH u potrazi za poslom. Kao primjer otvaranja novih radnih mjesta navode se skijaški centri na Jahorini i Bjelašnici, koje spaja golema gondola, a koji su otvorili 1.200 novih radnih mjesta i zbog pomanjkanja domaćeg osoblja dovode instruktore skijanja iz Austrije i Slovenije.

Pregled vijesti iz 2015. godine završava se ocjenom kako je inicijativa da Sarajevo postane regionalni edukativni centar premašila sva očekivanja, a na stotine stranih studenata dolazi obrazovanje potražiti i na banjalučkim te mostarskim univerzitetima, s kojih, danas, 2010. godine bježi tko god može i čijim diplomama se u Europi grohotom smiju. Vijesti završavaju pojavljivanjem zastave Europske unije te web adresom Delagcije Europske unije u BiH i postavljenjem pitanja „Nevjerovatno?“, a potom i odgovorom „Moguće“. Kako doznajemo ovaj video uradak izašao je iz radinosti sarajevskog Centra za savremenu umjetnost „pro.ba“, a uoči izbora trebao bi se zavrtjeti na bosanskohercegovačkim televizijskim postajama. Ipak, jedno su želje, a drugo bi rekla Dubioza – „narod uvije isto bira …

 

 

Po našem mišljenju vrlo dobre vijesti iz budućnosti radili su i naši prijatelji iz mostarskog Bljeska - link prvi, link drugi, link treći i link četvrti ...