ČOVIĆU DODIJELJEN POČASNI DOKTORAT: „Premijeru, dali ste dodatni legitimitet lošoj odluci Sveučilišta“
„Vani, na hodniku, među fotografijama počasnih doktora, i ona je Nikole Tesle, Lavoslava Ružičke, Vladimira Mažuranića, Tomaša Masaryka, Dorothy Hodgkin, Vladimira Preloga. Uvjerena sam da Draganu Čoviću među njima nije mjesto“, tako je na sjednici Senata Sveučilišta u Zagrebu održanoj u svibnju ove godine govorila profesorica Đurđica Čilić, jedna od članica Senata. Na toj je sjednici odlučeno da se Draganu Čoviću, predsjedniku HDZ-a Bosne i Hercegovine, članu Predsjedništva BiH i vlasniku luksuzne hacijende nadomak Mostara, dodijeli počasni doktorat. Vapaj profesorice Čilić nitko nije čuo i danas je Čoviću konačno svečano uručen počasni doktorat.
Tako je nekadašnji zaposlenik mostarske tvrtke Soko danas postao 99. počasni doktor zagrebačkog Sveučilišta. Rektor Damir Boras obraćao mu se s „akademiče“, primijetivši kako je Sveučilište prepoznalo Čovičeve „iznimne doprinose jačanju bilateralnih odnosa BiH i Hrvatske“ te njegova „vrlo značajna ostvarenja u političkom djelovanju“.
Akademik na djelu (FOTO: Hina/dc)
Podsjetimo, Boras je u svom prijedlogu dodjele počasnog doktorata Čoviću, među ostalim napisao i sljedeće riječi koje se definitivno mogu uzeti kao „vrlo značajna postignuća u političkom djelovanju“ – „Hrvati iz BiH bili su izvor iz kojeg se najvećim dijelom nadoknađivao manjak stanovništva u Hrvatskoj, a vjerojatno će tako biti u budućnosti. Stoga je važno da Hrvatska, ali i odgovarajuće hrvatske institucije prepoznaju nositelje pozitivnih pomaka za Hrvate u BiH i da im na svim potrebnim razinama dadu potporu“.
Današnjoj ceremoniji prisustvovao je u prvom redu i hrvatski premijer Andrej Plenković s tri svoja ministra, a ta je činjenica potaknula zagrebačku Inicijativu mladih za ljudska prava da reagira.
„Prisustvom premijera RH Andreja Plenkovića i trojice ministara svečanosti dodjele, Vlada je dala dodatni legitimitet lošoj odluci Sveučilišta da počasni doktorat dodijeli Draganu Čoviću, osobi čija djela iz prošlosti zaslužuju jasnu i nedvosmislenu osudu“, stoji u reakciji Inicijative, koja podsjeća i kako je Čović za vrijeme rata u BiH bio direktor tvornice Soko gdje su zarobljenici iz zloglasnog logora Heliodrom korišteni za prisilni rad.
Zijev premijera na dodjeli počasnog doktorata (FOTO: Hina/dc)
„Nazočnost premijera u kontekstu izostanka jasne osude zločina koje su činile hrvatske vojne snage i distanciranje od zločinačke politike prema BiH 1990-ih od strane hrvatskih (sadašnjih i bivših) vlasti, šalje izrazito štetnu poruku da Hrvatska podržava takve nemoralne postupke i osobe koje su za njih odgovorne. Dodjelom počasnog doktorata Draganu Čoviću, Sveučilište u Zagrebu otvoreno propagira nacionalizam koji svojom nazočnošću podržava i premijer RH. Naime, Dragan Čović je osoba koja danas kao i devedesetih godina provodi štetnu nacionalističku politiku koja se zasniva na etničkim podjelama, relativiziranju kršenja ljudskih prava iz prošlosti, a ugrožava regionalno pomirenje. Dodjelom doktorata Sveučilište je, kako prenose mediji, istaknulo za Čovića da je započeo karijeru 'u teškim trenucima ukidanja Hrvatske Republike Herceg-Bosne', čime ne samo da nije osudilo takvu politiku, već ju je nagradilo“, oglasili su se iz Inicijative mladih za ljudska prava.
U svojoj reakciji napominju da su čelnici Herceg-Bosne i Republike Hrvatske 1993. i 1994. godine bili ključni sudionici u udruženom zločinačkom pothvatu s ciljem etničkog čišćenja Bošnjaka u namjeri da preuzmu kontrolu nad teritorijem tzv. Herceg-Bosne prisilnim raseljavanjem desetina tisuća osoba, što je rezultirao brojnim ubojstvima, mučenjima i protjerivanjem stanovništva.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Hina/dc
Ovime je napravljen veliki korak na putu u 1941.
link