VELIKO PRIZNANJE: Nataša Kandić kandidirana za Nobelovu nagradu za mir

Lupiga.Com

1. veljače 2018.

VELIKO PRIZNANJE: Nataša Kandić kandidirana za Nobelovu nagradu za mir

Voditeljica Fonda za humanitarno pravo iz Beograda Nataša Kandić kandidirana je za Nobelovu nagradu za mir, objavila je američka Komisija za sigurnost i suradnju u Europi. Natašu Kandić kandidirali su američki senator Roger Wicker i kongresmen Eliot Engel. Obrazlažući nominaciju, republikanski senator Wicker i demokratski kongresmen Engel - prvi predsjednik Helsinške komisije, a drugi član Odbora za vanjsku politiku američkog Kongresa - istaknuli su da je Nataša Kandić još 1992. godine u Beogradu osnovala Fond za humanitarno pravo (FHP) s namjerom da dokumentira teška kršenja ljudskih prava u ratovima na području bivše Jugoslavije.

"Dokumentacija FHP o tim zločinima postala je ključna za izvršenje pravde. Fond za humanitarno pravo nastavio je svoj rad kroz sukobe i u sredini neprijateljski nastrojenoj prema borcima za ljudska prava. Previše ljudi u Srbiji pokušava negirati stravične zločine ili ih opravdava sotonizirajući žrtve, a još veći broj je šutio dok se etničko čišćenje nesmetano odvijalo. Nasuprot tome, s Natašom Kandić na čelu, FHP se javno oglašavao protiv činova agresije, izvještavao o počinjenim zločinima i odbacivao mržnju na kojoj su bili zasnovani. Iako je to nemoguće izmjeriti, uvjereni smo da su napori Fonda odvratili neka dodatna kršenja ljudskih prava", obrazloženo je u nominaciji za Nobelovu nagradu.

Vijest o kandidaturi Nataše Kandić objavio je Novi list, koji donosi i njezinu izjavu.

"Taj čin ne smatram primjerenim komentirati na osobnoj razini. Veliki bi napredak bio kada bi na predstojećem summitu Berlinskog procesa u Londonu, u srpnju ove godine, vlade država bivše Jugoslavije potpisale osnivanje REKOM-a, i kada bi se tome pridružila i Hrvatska. Tada bi se moglo reći da je REKOM zaslužio neku nagradu", izjavila je Nataša Kandić.

Podsjetimo, Fond za humanitarno pravo Nataše Kandić sastavio je detaljan poimenični popis žrtava rata na Kosovu 1999. godine, a već nekoliko godina predvodi i inicijativu za osnivanje Regionalne komisije za utvrđivanje činjenica o stradalima ratova devedesetih (REKOM). Fond za humanitarno pravo u Hrvatskoj blisko surađuje s Documentom, Centrom za suočavanje s prošlošću, koji vodi Vesna Teršelič.

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: Wikimedia/mc.rs