SVEČANO U NOVOM SADU: Počinju Dani Srđana Aleksića
Polaganjem cvijeća u Prolazu Srđana Aleksića, ove subote u 11 sati, u Novom Sadu, nastavljaju se Dani Srđana Aleksića u sklopu kojih će se održati svečana dodjela regionalne novinarske nagrade, uz bogat program koji je počeo još u ponedjeljak revijom kratkih dokumentarnih filmova u Banjaluci, a sada se seli u Novi Sad.
Regionalnu novinarsku nagradu „Srđan Aleksić“, uz našu Udrugu za promicanje medijske kulture, umjetnosti i tolerancije “Lupiga – svijet kroz obične oči“, raspisuju Helsinški parlament građana Banja Luka, Udruženje Mreža za izgradnju mira, Nezavisno društvo novinara Vojvodine te Institut za medije Crne Gore.
DANI SRĐANA ALEKSIĆA: Na repertoaru su dokumentarci o ljudskim pravima, prijave su u tijeku
Dok je u Banjaluci završena Revija kratkih filmova, Dani Srđana Aleksića u Novom Sadu svečano se otvaraju u subotu u podne izložbom fotografija Imre Sabe. Program se nastavlja u 14 sati tribinom mladih „Ovo su naši heroji – pravi heroji”. Između ostalih, o važnosti poruke koju je Srđan Aleksić ostavio, govorit će istraživačica tima Pravi heroji, Marija Miloševski i Mila Pajić iz Inicijative mladih/STAV.
Prije pauze za kavu, od 15:30, u društvu autora možete pogledati projekciju dokumentarnog filma „Heroji bitke za ranjenike”. Jedinstvena je to prilika da dokumentarac, koji prati sudbinu ranjenika i njihovih spasitelja u ratnom Goraždu, prokomentirate s autorom Aleksandrom Reljićem.
Završetak prvog Dana Srđana Aleksića posvećen je ovogodišnjim laureatima koji će u 18 sati preuzeti nagrade za profesionalno i društveno odgovorno medijsko izvještavanje. Tekstovima i javnim angažmanom kojim dosljedno promovira humanizam i solidarnost, Teofil Pančić zaslužio je nagradu „Srđan Aleksić” u kategoriji „Za hrabrost”. Jedinstveni doprinos razumijevanju problema s kojima se suočavaju migranti osigurao je Vanji Stokiću i Ajdinu Kamberu s banjalučkog portala eTrafika, nagradu u kategoriji „Za doprinos zajednici”. Novosadski portal 021 dugogodišnjim radom pak svjedoči kako se lokalni medij, unatoč poteškoćama, može oduprijeti estradizaciji te je ove godine dobio nagradu u kategoriji „Za medije”. Svečanost dodjele nagrada muzičkim će komentarom popratiti i popularni Pop hor iz Novog Sada.
Drugi dan započinje Živom bibliotekom u kojoj ćete od 11 do 14 sati moći poslušati životna iskustva članova obitelji nestalih osoba, sestre poginulog borca, kao i s vojnim veteranom, bivšim ovisnikom i izbjeglicom, te žrtvom obiteljskog nasilja.
Po prvi puta, otkako se organizira nagrada „Srđan Aleksić”, žiri je dodijelio i Specijalnu plaketu. Za dugogodišnji profesionalni angažman i izuzetnu posvećenost novinarstvu, posthumno je nagrađen Bojan Tončić, novinar i kolumnist koji je preminuo u travnju ove godine. Tribina "Sjećanje na Bojana Tončića" počinje u 15 sati. Moderira novinar Ladislav Tomičić, a sudjeluju Staša Zajović iz udruge „Žene u crnom” te novinar i pisac Tomislav Marković.
Nedjeljna projekcija počinje u 17 sati filmom „Milena” koji prati priču Srba izbjeglih u Vojvodinu gdje ih je dočekala mobilizacija i povratak u ratnu Hrvatsku. Kao i prethodnog dana, i ova projekcija održava se uz prisustvo autora Željka Stanetića s kojim ćete moći i prodiskutirati film koji je nedavno gostovao u Zagrebu na Human Rights Film Festivalu. Prikaz filma "iz pera" Lupigine Vanje Kulaš možete pročitati na ovom linku.
Čast da zatvori Dane Srđana Aleksića u 19 sati pripada tribini „Religija i populizam” koja se suočava s etnonacionalizmom i religijskim strukturama na Balkanu. Tema je to knjige „Prodor u srce sakraraliziranog zločina”, teologa Branka Sekulića koji na tribini sudjeluje u društvu izdavača i antropologa Ivana Čolovića.
Inače, na ovogodišnji natječaj za nagradu “Srđan Aleksić” pristigle su 32 nominacije, za 27 novinarki i novinara te za pet medija. O dobitnicima je odlučivao peteročlani žiri u kojem su ove godine bili Tamara Skrozza i Ana Hegediš Lalić (Srbija), Boris Pavelić (Hrvatska), Vladan Mićunović (Crna Gora) i Borislav Kontić (Bosna i Hercegovina). Prošle godine nagradu su dobili Bojana Jovanović iz Srbije, Haris Rovčanin iz Bosne i Hercegovine te hrvatski portal Novosti.
Regionalna novinarska nagrada „Srđan Aleksić“ nastala je kao hommage koji bi javnosti trebao biti podsjetnik na mladića iz Trebinja po kojem je ova nagrada dobila ime. U siječnju 1993. godine Srđana Aleksića su u središtu Trebinja pretukli pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS), jer je stao u zaštitu svoga sugrađanina Bošnjaka, Alena Glavovića. Od zadobivenih ozljeda Srđan je preminuo u bolnici nekoliko dana kasnije. Zbog tog herojskog čina u krvavom ludilu devedesetih, organizatori regionalne novinarske nagrade „posudili“ su njegovo ime, želeći širiti upravo one vrijednosti koje je nosio Srđan. A to nisu ništa drugo već ljudskost, pravo na kritičko razmišljanje, građanska odgovornost i hrabrost, te u konačnici pravo da budemo i poštujemo drugo i drugačije. Stoga se nagrađuje profesionalno i društveno odgovorno medijsko izvještavanje, odnosno oni koji svojim medijskim radom doprinose pomirenju, zaštiti ljudskih prava, uključivanju marginaliziranih i ranjivih grupa, rodnoj ravnopravnosti, vladavini prava, kulturi dijaloga, borbi protiv govora mržnje i lažnih vijesti.
Lupiga.Com
Naslovna ilustracija: Nagrada "Srđan Aleksić"
Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.
A da vrli novinari pronađu Alena iz Trebinja kojeg je Srđan spasio, uzmu intervju od njega i konačno saznamo istinu o tom spašavanju.