STOP OUTSOURCINGU: Čistačice ne mogu i neće plaćati krizu!
"Smatrajući da provođenje outsourcinga u javnom i državnom sektoru predstavlja veliki problem koji će imati dalekosežne štetne posljedice po radnike, radna mjesta i kvalitetu pružanja usluga u navedenim sektorima, moramo provesti ovu akciju prikupljanja potpisa građana i na taj način pokušati inicirati raspisivanje referenduma za donošenje zakona protiv outsourcinga u javnom i državnom sektoru", navode sindikati. Volontere pozivaju da skinu i ispune obrazac te ga pošalju na e-mail tajnistvo@matica-sindikata.hr najkasnije do srijede, 4.6.2014. u 9 sati.
Referendumsko pitanje glasi: "Jeste li za to da se na referendumu donese sljedeći zakon?"
Sadržaj Zakona o obavljanju pratećih i neosnovnih djelatnosti u javnom sektoru glasio bi:
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuje obavljanje pratećih i neosnovnih djelatnosti u javnom sektoru.
Članak 2.
(1) Javni sektor u smislu ovoga Zakona jesu javne službe i državna služba.
(2) Javne službe u smislu ovoga Zakona jesu: javne ustanove i druge pravne osobe kojima se sredstva za plaće osiguravaju u državnom proračunu, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje i javne ustanove kojima se sredstva za plaće osiguravaju iz sredstava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
(3) Državna služba u smislu ovoga Zakona jesu: tijela državne uprave, pravosudna tijela, kaznena tijela, stručna služba Hrvatskoga sabora, Ured predsjednika Republike Hrvatske, stručna služba i uredi Vlade Republike Hrvatske, stručna služba Ustavnog suda Republike Hrvatske, stručna služba pučkog pravobranitelja, stručna služba pravobranitelja za djecu, stručna služba pravobranitelja za ravnopravnost spolova, stručna služba pravobranitelja za osobe s invaliditetom, Državni ured za reviziju i druga tijela koja se osnivaju za obavljanje državne službe.
(4) Prateće i neosnovne djelatnosti u smislu ovoga Zakona jesu: administrativni, tehnički, administrativno-tehnički, pomoćni, pomoćno-tehnički i ostali poslovi koji se obavljaju u javnom sektoru, a čije je obavljanje potrebno radi pravodobnog i kvalitetnog obavljanja poslova iz djelatnosti javnih službi i djelokruga državnih tijela.
Članak 3.
(1) Prateće i neosnovne djelatnosti u javnom sektoru obavljaju se isključivo po zaposlenicima, službenicima i namještenicima, odnosno osobama u radnom odnosu u javnom sektoru.
(2) Zabranjuje se izdvajanje pratećih i neosnovnih djelatnosti u javnom sektoru te njihovo obavljanje na način različit od onog opisanog u stavku 1. ovoga članka.
Članak 4.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmi dan od dana objave u „Narodnim novinama“.“
Veći troškovi, dublji socijalni jaz i manja društvena pokretljivost
Zašto je točan odgovor na takvom referendumu "DA", sindikati su pojasnili tekstom objavljenim na stranici Matice sindikata u kojemu se ističe da Vlada želi outsourcingom ugroziti 26.500 zaposlenika i to odlukom koja je avanturistička, bez analize, nepripremljena, neozbiljna i nekorektna prema sindikatima.
Ta odluka o "outsourcanju" spremačica, kuhara i domara i njihov kasniji najam iz privatnih poduzeća, smatraju, ne bi donio značajnije uštede, ali bi doveo do dehumanizacije tih ustanova, škola, bolnica, javne uprave. Postavljaju i pitanje treba li zaposlenike u javnoj upravi diskriminirati po osnovi pripadnosti "core businessu".
Letak o outsourcingu (IZVOR: shu.hr)
Naprotiv, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek navela je na konferenciji za medije kao primjer lošeg outsourcinga usluge pranja i peglanja u zagrebačkoj bolnici Sestara milosrdnica koji su doveli do poskupljenja: s 3,5 kune po kilogramu rublja nakon outsourcinga pranje je poskupjelo na 7,5 kuna. Upitala je što bi bilo da u toj bolnici 5.400 obroka dnevno priprema privatna tvrtka.
Osim što bi ih se lakše moglo otpustiti, odluka o najmu ovih usluga bi dodatno "zabetonirala" klasu osobâ koje rade u tim zanimanjima - umjesto dosadašnje njihove interakcije s djecom i nastavnim osobljem, stvorila bi se nova društvena barijera.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Sindikat hrvatskih učitelja (www.shu.hr)
Ne znam jeli autorica ovg clanka svjestna kako funkcionira placanje poreza u hrvatskoj i tko zapravo financira vladu?
Nije ni cudo kaj necemo nikada imati bilo kakav gospodarski rast jer je hrvatska puna ovakvih ljudi koji mrze privatan sektor ali vjerojatno zive na njihov racun.