DRAGI ZAGREPČANI: Zbog Bandića plaćate 'progon', 'reket' i 'huškanje'
Rezultati natječaja za sufinanciranje proizvodnje i objave programskih sadržaja u elektroničkim publikacijama objavljeni su u studenom, i da - Index.hr je uz portal Zagrebancija.com dobio najveći iznos novca od 33.000 kuna. No, u oči upada dobitnik druge najveće potpore od 30.000 kuna - portal Dnevno.hr, kojeg je Hrvatsko novinarsko društvo prozvalo zbog "progona", "reketa", "zloporabe medijskog prostora", "huškačkih tekstova" koji obiluju govorom mržnje i srozavanje kulture javnog komuniciranja na razinu "ratnog i poratnog Slobodnog tjednika te Imperijala".
Opomena im je stigla mjesec dana nakon objave rezultata natječaja i to zato što je portal objavio članak s naslovom "Židovi upravljaju ovim svijetom, sada znamo i zašto! Najužasnije demonske provale skrivaju se u njihovoj svetoj knjizi Talmud!" Ovaj antisemitistički pamflet kojeg se ne bi posramio ni sam Adolf Hitler tek je jedan u nizu degutantnih tekstova koje je objavio i svakodnevno objavljuje taj zabrinjavajuće probitačan portal na hrvatskoj medijskoj sceni. Po broju čitatelja Dnevno.hr je, naime, osmi news portal u Hrvatskoj, a veliki skok čitanosti dogodio im se upravo pred sam referendum o ustavnoj definiciji braka, kada su bili među rijetkima koji su podržavali šovinističku agendu inicijative U ime obitelji. HND je upozorio i da Dnevno.hr ima i svoju bosanskohercegovačku i srpsku inačicu - Dnevno.ba te Dnevno.rs, koji baš poput svog blizanca u Hrvatskoj, umjesto prema Srbima, potiče mržnju i "hrani negativne stereotipe o Hrvatima".
Osebujni gradonačelnik financira huškačke antisemitske medije (FOTO: Lupiga.Com)
O začudnoj činjenici da je baš portal Dnevno.hr, kojeg se povezuje s kontroverznim poduzetnikom i privatizacijskim tajkunom Mihaelom Ljubasom, inače i službenim vlasnikom Dnevno.rs-a, dobio potporu iz džepova Zagrepčana i Zagrepčanki, razgovarali smo s Lukom Brailom, predsjedavajućim Središnjeg odbora HND-a. On smatra da bi zagrebačka javnost, koja je ta sredstva kroz poreze i doprinose financiralo taj portal, trebala znati zašto se to dogodilo.
VIKTOR IVANČIĆ: Zašto Milan voli Marka
HODAJUĆA KAMPANJA: Evo zašto Milanu Bandiću ne treba predizborna kampanja
"Stojim iza onog što smo raspravljali na Središnjem odboru. Osobno sam iznenađen da su javna sredstva odobrena mediju takvoga profila. Negdje se u sebi nadam da oni koji su donijeli takvu odluku imaju debelo obrazloženje da dodjeljivanje javnih sredstava", kazao nam je Brailo u samom početku.
Osim što su objavili skandalozni članak uperen protiv Židova, Dnevno neprestano objavljuje članke u kojima se obračunava sa srpskom nacionalnom manjinom i LGBT manjinama. Treba li financirati medj koji koristi govor mržnje?
Bilo kakvo prebrojavanje bilo čijih krvnih zrnaca, propitivanje opredjeljenja u životu je civilizacijski nazadno i sasvim sigurno ne vodi uljuđivanju Hrvatske kao demokratske zemlje i članice Europske unije. Jest da je Milan Bandić osebujna politička figura i da ima objašnjenje za sve, no on i njegovi suradnici bi u konkretnom slučaju morali debelo i jako argumentirano objasniti zašto su ta javna sredstva dodijelili mediju koji neskriveno radi na urušavanju dosegnutih civilizacijskih standarda.
Brailo: "Stalno si postavljam pitanje u kojoj bi se uređenoj zemlji EU mogle događati ovakve stvari o kojima pričamo svih ovih godina" (FOTO: Kontrapress.com)
Jeste li dobili kakvu reakciju od tog portala nakon što ste im uputili opomenu, osim tekstova koji su objavljeni na Dnevno.hr-u, a usmjereni su protiv HND-a?
Koliko znam nikakav pisani trag nije dolazio u tajništvo HND-a, a to što su i kako pisali o HND-u ostavljam njima.
Postoji li ikakav način da se Dnevno.hr sankcionira zbog retorike koju koristi i čija je uloga da to učini - struke ili države?
Stalno ponavljam da je HND cehovska i civilna udruga. Mi nemamo žurnalističku policiju, mogućnost uvođenja ili zavođenja represivnih mjera. Imamo Vijeće časti kojemu se građani i tvrtke mogu obratiti ukoliko smatraju da su loše "prošli" u medijima, a suosnivači smo i Hrvatskog vijeća za medije, tijela u kojemu sjede predstavnici novinara te vlasnika i izdavača medija. Možemo upozoravati javnost na ružna događanja i o tome javno govoriti, ali kao čovjek s 40 godina iskustva u medijima ne želim ni sebi ni javnosti lagati - uvijek ostaje pitanje koliko će ono što radimo kao HND i druge udruge civilnog društva, koje se bave medijima, imati odjeka u javnosti i našem cehu.
Što je s državom?
Aktualna zakonska regulativa ostavlja prostora za uljuđivanje medijske industrije, ali zašto se ti zakoni koji reguliraju medijsku oblast, uz sve prigovore, ne provode - to je drugo pitanje. U Hrvatskoj postoji gomila dobrih zakona, ali se oni ni u drugim područjima ne primjenjuju. Uzmite samo primjer vlasnika i najveći dio takozvanih poduzetnika i izdavača koji pokreću medije s kapitalom nepoznatog porijekla. Oni rade tako da im poslovanje bude netransparentno i daleko od javnosti, ne dopuštaju redakcijske statute, protiv su sindikalnog organiziranja zaposlenika, izbjegavaju kolektivne ugovore i to su pitanja koja godinama postavljaju i GONG i Platforma 112 i Transparency International, ali ništa se ne poduzima. Bojim se da sada razgovaramo o puno širim problemima i da nadilazimo mogućnosti forme intervjua. Ministarstvo kulture bi se trebalo ozbiljno time pozabaviti. Bez obzira što imam puno iskustva, negdje se nadam da će se kroz rasprave o medijskoj strategiji neke stvari ipak dovesti u red. Ovo što se sad događa nije dobro i civilizacijski je jadno.
Kad već govorimo o kontroverznim poduzetnicima koji upravljaju medijima, jedan od njih je zasigurno i Mihael Ljubas, kojega se povezuje s ovim portalom. On sve ove godine nema nikakvih problema ni s državom ni s gradom, s kojima povremeno posluje. Primjer je najam koji je država plaćala Ljubasu za zgradu suda u Zagrebu, usprkos njegovim poreznim dugovima.
Ne mogu govoriti o konkretnom slučaju, jer ne znam pojedinosti. Međutim, neshvatljivo je da se mediji mogu osnivat i djelovati, a da poduzetnici i vlasnici koji ih vode nisu dužni podnijeti ni elementarnu informaciju o porijeklu kapitala, ni kad ih pitate. Kad netko radi javni posao to se mora podrazumijevati. Kad slušate te poduzetnike i izdavače raznih medija, nevažno jesu li tiskovine ili portali, svi oni drže govore o javnoj riječi, medijskom pluralizmu, građanskim slobodama i civilizacijskim standardima, sve je zavijeno u celofan tvrdnje da se radi zbog društvenog boljitka, no praksa to demantira. Stalno si postavljam pitanje u kojoj bi se uređenoj zemlji EU mogle događati ovakve stvari o kojima pričamo svih ovih godina. To, ponavljam, nadilazi okvire civilnih udruga, to bi trebali objašnjavati i politolozi i sociolozi. Istovremeno, Vlada je uglavnom zabavljena fejsbucima i tviterima, uz dužno poštovanje prema tim društvenim mrežama.
Lupiga.Com
Neki dan sam išao bacit smeće, i vidim penzionera kako kopa po kontejneru. Pitam ja njega, s kime vi bankarite? Ništa mi nije odgovorio, samo je nepristojno šutio. Trenutak kasnije iskopa on neku staru antenu. Opa, ja mu kažem, prelaziš na digitalno? A onda se drsko okrenuo i otišao. Zašto žuriš vičem ja za njim, ideš gledat medvjede kako igraju hokey? E onda mi je odgovorio, idi u 3pm. Dakle, poanta je, ako želiš biti sit, onda ne smiješ biti gladan. Hrvatska mudra stara poslovica kaže, nikada nije bilo a da nije nakako bilo.