VJEČNE DVOJBE: Zašto ne vjerujemo znanstvenicima?
Nitko ne sumnja da je renesansa donijela mnoga blaga našoj civilizaciji. Jedan od razloga zbog čega je na tako visokom glasu i zbog čega uopće postoji, jest – znanstvena metoda. Znanost ne poznaje religiju, nema političkih stavova i ne interesira ju tko je smislio kakvu teoriju ili koliko je taj pametan te koje su njegove prethodne zasluge.
Jedini kriterij jest uzorak ili podatak koji se može testirati i ponoviti uvijek s istim ishodom kada pojedina teorija postaje znanstvenom činjenicom. Svatko tko može dokazati suprotno pozvan je da to i učini zbog čega znanost i jest pokretač razvoja. Upravo je znanost razlog zbog kojeg u kuhinji imamo mikrovalnu, u džepu iPhone, a na televiziji satelitske programe.
Zbog čega onda nismo sigurni u GMO proizvode, nemamo jasan stav o tome zagrijavamo li planet ili je riječ o normalnom procesu te da li smo uopće nastali od majmuna? Ovo posljednje od '70-ih godina prošlog stoljeća ne poriče ni Papa, no dvojbi ne nedostaje. Postoje oko brojnih pitanja, a razlozi su još brojniji. Od toga da su znanstvenici pod pritiskom privatnih kompanija koje su jedni od najčešćih financijera raznih istraživanja, preko egoizma, bezobrazluka i nepoštenja pojedinaca u znanstvenoj zajednici do toga da je riječ o geekovima koji ne znaju govoriti bez da koriste grči alfabet.
Odgovore na neka od ovih pitanja pokušao je dati nobelovac Sir Paul Nurse koji u BBC-ovom dokumentarcu pokušava istražiti zašto se znanosti ne vjeruje. Premda je riječ o znanstveniku i predsjedniku Kraljevskog društva, engleskog pandana HAZU-a, Nurse je odradio i sjajan novinarski posao intervjuirajući znanstvenike kao i protivnike određenih znanstveno prihvaćenih spoznaja poput globalnog zatopljenja. Na ovom mjestu upoznajte se s tim dokumentarcem, a s obzirom na njegovo trajanje iskoristite prvu priliku da se udobno zavalite i pogledate ga umjesto lošeg akcijskog filma Stevena Seagala na RTL-u ili Novoj TV …
Lupiga.Com
apropo majmuna, kako ko, coco, kako ko!