SLOBODA GOVORA POD TRUMPOM: Kako raste broj zabranjenih riječi u SAD-u

Mladen Barbarić

25. travnja 2025.

SLOBODA GOVORA POD TRUMPOM: Kako raste broj zabranjenih riječi u SAD-u

„Nakon godina i godina ilegalnih i neustavnih federalnih napora da se ograniči sloboda izražavanja potpisat ću i izvršnu uredbu da se odmah zaustavi sva vladina cenzura i vratiti slobodu govora Americi”, izjavio je predsjednik SAD-a Donald Trump tijekom govora koji je održao u Senatu povodom inauguracije 20. siječnja ove godine. Uredbu je potpisao istog dana, a u njoj već u prvom odjeljku stoji kako Prvi amandman Ustava SAD-a narodu daje pravo da u javnom prostoru govori slobodno bez upletanja vlade

U međuvremenu, namjeru predsjednika da „zaustavi vladinu cenzuru” demantirao je niz događaja. Ovog mjeseca tamošnji sud je odobrio deportaciju studenta Sveučilšta Columbija, Mahmouda Khalila koji je uhićen prošlog mjeseca zbog organizacije propalestinskih prosvjeda. Khalil, je u SAD-u legalno i nije optužen za kršenje zakona već je „uhićenje direktna posljedica” njegova zalaganja za prava Palestinaca. Prošlog mjeseca je francuskom znanstveniku iz Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja (CNRS) zabranjen ulazak u SAD nakon što su mu na računalu i telefonu pronađene poruke u kojima se ne slaže s politikom koju Trumpova administracija provodi prema visokim učilištima, posebice odnos prema znanstvenom istraživanju. Kao odgovor na ovakve postupke, CNRS je SAD stavio na listu zemalja koja, iz ovih ili onih razloga, nisu posve sigurna za njihove zaposlenike. Uz bok Siriji, Iraku i Rusiji. Uvrštavanje SAD-a na ovakav spisak bilo je posve nezamislivo prije dva mjeseca.

SAD
Prvi amandman Ustava SAD-a narodu daje pravo da u javnom prostoru govori slobodno bez upletanja vlade (FOTO: Pixabay)

O tome koliko se, od povratka Donalda Trumpa situacija promijenila, ali možda i još više o njegovoj namjeri da „zaustavi vladinu cenzuru” govori i izvještaj Američkog PEN-a. Naime, tamošnja podružnica svjetskog udruženja pisaca, organizacije koja djeluje 104 godine u 90 zemalja svijeta, čija je temeljna postavka „odagnati mržnju i zagovarati ideal jedinstvenog čovječanstva koje živi u miru i jednakosti” te se protivi „svakom obliku gušenja slobode izražavanja u zemlji i zajednici kojoj pripadaju”, sastavila je listu zabranjenih riječi i materijala koje vlada SAD-a briše sa svojih stranica i dokumenata. Nije tu riječ samo o najavljenoj borbi aktualne administracije protiv „različitosti, jednakosti i inkluzivnosti (DEI ili woke), već i klimatskim promjenama, cjepivima i pregršt drugih tema”, poručuju iz PEN-a SAD-a.

Među više od 250 riječi i fraza koje nova administracija ne smatra prihvatljivima nalaze se uistinu bizarni primjeri neprilagođeni novogovoru. Od „pobačaja” i „žena” preko „invaliditeta” do „američki domorodac”. Osim samih pojmova, PEN napominje i kako je Ministarstvo obrane iz baze podataka izbrisalo i strateški bombarder B-29 koji je 6. kolovoza 1945. godine ispustio atomsku bombu na Hirošimu. Naime, pukovnik Paul Tibbets zrakoplov je nazvao prema svojoj majci – Enola Gay. 

Kako primjećuje američki PEN, „Bijela kuća je potvrdila da nije izradila listu zabranjenih riječi već je federalnim agencijama ostavila zadatak da interpretiraju kako će se pridržavati izvršne odredbe koja prepoznaje samo muški i ženski spol dok eliminira programe za različitost, jednakost i uključivost”. Pri tome su neki od odjela i ministarstava otišli toliko daleko da su posve skliznuli u bizarno. PEN tako donosi primjer programa za smanjenje smrtnih slučajeva od raka „cancer moonshot”. Ova složenica, tvrdi PEN, nestaje iz službenih dokumenata „vjerojatno jer je (program) započeo predsjednik Barack Obama, a tijekom svog mandata zagovarao ga je i Joe Biden”.

Udruženje pisaca navodi i posljedice koje pogađaju znanstvenu zajednicu. Naime, Nacionalni institut za zdravstvo (NIH), vladina agencija za istraživanje u području biomedicine i javnog zdravstva, pribojava se kako će financiranje istraživanja vezana za područja poput zdravlja žena biti ukinuta ili smanjena zbog korištenja riječi „žena” u prijavama za grantove.

„Dok svaki predsjednik u komunikaciji koristi rječnik koji odražava njegove prioritete, raširena ograničenja na pojedine riječi predstavljaju distopijski pokušaj kontrole onoga što Amerikanci misle i govore unatoč tome što predsjednik Trump naglašava 'slobodu govora i završetak federalne cenzure'. Ne postoji ništa 'slobodnog' u zabrani riječi i ideja”, stoji u tekstu PEN America pod kojim možete pogledati i cijelu listu zabranjenih riječi i pojmova, među kojima su, primjerice, accessibility, activism, air pollution, anti-racism, biofuel, changing climate, clean energy, climate crisis, Covid-19, discrimination, equality, feminism, hate speech, hispanic minority, microplastics, multicultural, oppression, racial, segregation, water pollution.

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: Flickr/Gage Skidmore

Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.