KRATKE CRTICE: Dan kada se zapalio Jan Palach
Na današnji dan 1969. godine na Vaclavskom trgu u Pragu zapalio se student Jan Palach, u znak prosvjeda protiv sovjetske okupacije i demoralizacije i opurtunizma građana Čehoslovačke.
Čin i žrtva Jana Palacha bolna su tema u Češkoj. Jednima je to davalo snagu da se bore i opiru kako znaju i umiju, drugima je zrcalilo vlastiti poraz, ravnodušnost i odustajanje.
U pogrebnoj povorci u Pragu sudjelovalo je 200.000 ljudi. Nakon nekoliko mjeseci pripadnici državne sigurnosti stražarili su pored groba Jana Palacha i zabranjivali ljudima da polažu cvijeće prilikom godišnjice smrti. Kako bi u tome Pražane potpuno spriječili 1974. godine premjestili su Palachove ostatke u njegovo rodno mjesto ...
Na prvoj fotografiji Vaclavski trg sa spomen pločama Palachu i njegovom imenjaku Janu Zajicu koji se zapalio mjesec dana kasnije. Na drugoj fotografiji je spomenik posvećen Palachu i njegovoj majci (Dom sina i Dom majke), autor John Hejduk, američki arhitekt i kipar češkog podrijetla. Na trećoj mjesto na trgu na kojem se Palach zapalio.
(FOTO: Lupiga.Com)
(FOTO: Lupiga.Com)
(FOTO: Flickr/sergejf)
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Wikimedia/ljon
Politička demokracija zapadnog tipa, koje smo sad i mi dio, daleko je od idealističke slike kojom sebe predstavlja. U prvom redu jer sliži samo kao kulisa diktature kapitala koja je posve ogoljena u "starim demokracijama" a posve diskreditirana pljačkom kojom je okrupnjen kapital u bivšim socijalističkim državama. Jan Hus se žrtvovao za nešto u što je duboko vjerovao ali to je iluzija i takva žrtva je bila besmislena. Ljudi vjeruju i žrtvuju se za svakakve budalaštine. Oni pametniji i pokvareniji koriste tuđu žrtvu za vlastitu ili klanovsku korist. Kako u češkoj tako u hrvatskoj ili USA. Hejduk šetajući ulicama američkih gradova ne može ne vidjeti milione beskućnika i šatorska naselja ispod mostova, ali tim svojim sugrađanima nije posvetio ni jedan rad. Više ga žulja davni događaj iz zemlje porijekla...