![ČEŠKI PLAN ZA TRUMPA: „Leći na leđa i moliti za milost“](https://static.lupiga.com/repository/article/horizontal_pic/14199/slider_velika1.jpg)
ČEŠKI PLAN ZA TRUMPA: „Leći na leđa i moliti za milost“
„Plan čeških političara protiv trampizma: leći na leđa i moliti za milost. Europska unija je slaba, ne može se oduprijeti Trumpu, zato treba kapitulirati prije nego što je borba i započela.“ - ovako novinar, sociolog i književnik Stanislav Biler za portal Alarm opisuje ponašanje i strategiju čeških političara prema mahnitanju američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Zanimljivo je da su prije američkih predsjedničkih izbora ankete među građanima Češke pokazale da bi samo trećina glasala za Trumpa dok je među anketiranim političarima većina bila za Trumpa. Ponajprije parlamentarni zastupnici iz populističke opozicijske stranke ANO, oligarha Andreja Babiša i iz ekstremističke SPD Tomija Okamure, ali i zastupnici iz ODS-a, vladajuće konzervativne stranke premijera Petra Fiale, pa i pojedinci iz koalicijske demokršćanske stranke KDU-ČSL. Zastupnici iz ostale dvije koalicijske liberalne stranke desnog centra TOP09 i STAN radije bi izabrali Kamalu Harris, ali neki su dodali teškog srca, jer je po njihovom mišljenju ona previše lijevo.
„Lijevo“ i „previše lijevo“ u češkom političkom mainstreamu i u zemlji gdje nema parlamentarne ljevice, a prave ljevice faktički ni izvan parlamenta, riječi su koje se shvaćaju kao zvono za uzbunu, na stranu što je vrednovanje Kamale Harris kao ljevičarke apsurdno.
Prognoze su da će na češkim parlamentarnim izborima na jesen ove godine vlast ponovno preuzeti oligarh Babiš, obožavatelj Trumpa koji računa na podršku ekstremista Okamure ili ekstremista u usponu, alfa mužjaka, Filipa Tureka iz bizarne grupacije „Automobilisti“, znanog kao borac za automobile s unutarnjim sagorijevanjem, protiv „Green Deala“ i protiv migranata, te ljubitelja neonacističkih artefakata koji u zanosu ponekad digne i desnicu u zrak. Nije nemoguće da ih podrži i sve popularnija bizarna koalicija Dosta! koju predvode nereformirani, proputinovski orijentirani komunisti, antisistemski euroskeptici koji sebe nazivaju patriotskim ljevičarima, a koji su u koaliciji s dvije ekstremno desne grupacije.
Pozdrav Tureka, ekstremista u usponu (FOTO: Facebook/Denikn.cz)
Češka, nekad liberalna oaza Srednje Europe, uklopit će se tako u globalne trendove odbacivanja svega liberalnog, demokratskog, progresivnog i humanog. Lijevog ne vrijedi ni spominjati, jer se u Češkoj od samog postojanja samostalne države brkaju gorka iskustva s rigidnim sistemom prije 1989. godine s borbom za pristupačnu stambenu politiku i radnička prava, a kamoli s ostalim pokušajima bilo kakve regulacije u korist siromašnijih.
Milijarder Babiš, ponosan vlasnik crvene šilterice na kojoj piše "Make Czechia Great Again" (u prvom Trumpovom mandatu poklonio mu je tokom razgovora u Bijeloj kući rijedak pištolj CZ 75 iz radionice čuvene tvornice oružja Česká zbrojovka) oduševljen pobjedom Trumpa izjavio je kako vjeruje da će Trump donijeti prosperitet i mir u Ukrajini i svijetu. Babiš smatra da je frakcija Patrioti za Europu u Europskom parlamentu, čiji je dio i njegova ANO, (skupina desničarskih i krajnje desnih stranaka poput mađarskog Fidesza, austrijskih slobodnjaka i francuskog Nacionalnog okupljanja) bliska administraciji američkog predsjednika jer je „odlučno protiv ilegalne migracije i zelenog ludila, za unutarnju sigurnost i ekonomski prosperitet". Trumpova pobjeda nesumnjivo će mu dati vjetar u leđa i još par postotaka više na izborima.
Nakon što su rezultati američkih izbora postali poznati češki premijer Petr Fiala na mreži X Elona Muska napisao je da je telefonski razgovarao s američkim predsjednikom dvanaest minuta, da je razgovor bio izvrstan, te da odnosi između Češke i SAD-a, unatoč promjenama u američkoj administraciji, moraju ostati na najvišoj razini i moraju se razvijati na dobrobit građana. Napisao je i da se veseli bliskoj suradnji i da su se u razgovoru prisjetili Trumpove pokojne supruge Ivane, koja je bila iz Čehoslovačke, a razgovarali su i o Trumpovim sjećanjima na Prag.
Češki premijer istodobno izražava zabrinutost o kvaliteti demokracije u nekim europskim zemljama zbog porasta populista i ekstremista, a posebno opasnim smatra pretjerano povezivanje ekonomske moći s političkom. Ovo je izjavio u razgovoru za jedan češki dnevnik da bi odmah potom istaknuo kako potpuno odvaja ono što se događa u SAD-u od onoga što se događa u Europi.
"Priroda demokracije u Sjedinjenim Državama malo je drugačija, i puno sam manje zabrinut za američku demokraciju nego za kvalitetu demokracije u nekim europskim zemljama", objasnio je.
Fiala je s Trumpom razgovarao o sjećanjima američkog predsjednika na Prag (FOTO: Pixabay)
Trump s češkim premijerom do konca njegovog mandata u jesen ove godine očito neće imati problema, niti je Trumpu, narodski rečeno, češki premijer u peti, ali znajući kakvo je zlopamtilo i da mu je osveta hobi, problem bi mogao imati predsjednik Češke Petr Pavel.
Da li biste se rukovali s Donaldom Trumpom, upitao je u prosincu 2022. godine jedan youtuber u svom podcastu tadašnjeg kandidata za predsjednika Petra Pavela. Odgovorio je da je tu priliku već imao na NATO samitu 2017. godine, ali kad je vidio kako je Trump odgurnuo tadašnjeg premijera Crne Gore Duška Markovića samo da bi se našao u prvom redu na zajedničkoj fotografiji, nije imao volje da se s njim rukuje. Pavel je tada bio na funkciji predsjednika vojnog odbora NATO-a.
„Nadam se da takvu priliku više neću imati. Za razliku od Baracka Obame kojeg sam sreo na samitu u Varšavi 2016. godine i koji je bio vrlo prijateljski i simpatičan čovjek, Donald Trump mi je djelovao, ne samo izdaleka nego i u osobnom kontaktu, kao odbojno ljudsko biće. On je vrlo arogantan, teško da može biti s nekim blizak, uspio je, doduše, doprijeti do ogromnog broja ljudi u Americi i širom svijeta, ali ja se iskreno nadam da će američki građani na narednim izborima biti bolje sreće i da neće napraviti istu grešku dva puta“, izjavio je tom prilikom predsjednik Pavel.
Sada je češki predsjednik čestitao Trumpu pobjedu na izborima, a kad su ga novinari konfrontirali s izjavama otprije dvije godine rekao je da je to izgovorio kao privatna osoba na temelju osobnog iskustva, i u vrijeme kad ni jedan od njih nije obavljao predsjedničku funkciju. Pavel nije iskoristio priliku da se sastane s Trumpom u Parizu na otvaranju Notre-Damea i umjesto toga otišao je u New York na rasprodani koncert Češke filharmonije u Carnegie Hallu.
Petr Kolář, bivši veleposlanik u SAD-u i savjetnik predsjednika Pavela u intervjuu za češki CNN Prima NEWS, odgovarajući na pitanje da li je to bila propuštena prilika od strane Pavela, odgovorio je da Češka nema predsjednički sistem i da se, osim Václava Havela, koji je u SAD-u bio percipiran kao ikona i svi su se željeli s njim slikati, u Ovalnom uredu Bijele kuće uglavnom dočekuju premijeri. Kolář ističe da osobni animoziteti ne bi trebali spriječiti političare da surađuju ako to služi potrebama zemlje i zaštiti njezinih vrijednosti. Dodao je da predsjednik Pavel ima potencijal biti jedan od čelnika Europe koji bi mogli uvjeriti Trumpa da je počne doživljavati kao ravnopravnog partnera.
Predsjednik Pavel na društvenim mrežama i u razgovoru s novinarima inzistira da transatlantska veza ostaje jaka, da želi raditi na tome da odnosi između Češke i SAD-a budu konstruktivni i da demokracije imaju protivnika negdje drugdje, a ne s druge strane Atlantika.
Nakon čestitki Trumpu, češki ministar vanjskih poslova Jan Lipavský izjavio je da se veseli bliskoj suradnji s novom administracijom i da će češka diplomacija dati sve od sebe da se dalje razvija strateško partnerstvo sa SAD-om. Lipavský smatra da se Europa mora više fokusirati na indo-pacifičku i kinesku regiju, jer će to uraditi Amerika i da istodobno mora nastojati spriječiti izbijanje trgovinskog rata sa SAD-om.
Sve su to razumljive poruke u svjetlu međudržavnih odnosa i diplomacije, ali ono što je najbolnije kad je u pitanju češka politička elita, za razliku od ostalih europskih političara, je apsolutna tišina, odnosno nikakva reakcija na Trumpove brojne morbidne i fašistoidne poteze i ideje, posebno one o preseljenju Palestinaca iz Gaze, preuzimanju tog teritorija od strane Amerikanaca i pravljenju turističkog raja na palestinskom teritoriju. No, s druge strane gromoglasna tišina ne čudi, imajući u vidu dugogodišnju dehumanizaciju Palestinaca u češkom javnom i medijskom prostoru, čast izuzecima.
Babišov ANO svi vide kao premoćnog pobjednika na narednim izborima (FOTO: Wikimedia/DavidSedlecký)
Miloš Zeman je još 2002. godine kao premijer, (od 2013. do 2023. predsjednik Češke) izjavio da je tadašnji palestinski lider Jaser Arafat Hitler, a da bi Palestince trebalo preseliti kao što je to bio slučaj sa sudetskim Nijemcima nakon Drugog svjetskog rata. Zeman je konstantno zagovarao premještanje češke ambasade iz Tel Aviva u Jeruzalem, i jedan je od glavnih krivaca za uvođenje islamofobije na velika vrata u javni i medijski prostor u Češkoj.
Treba spomenuti i da je Zeman svojedobno dobio poziv u Bijelu kuću od Trumpa, koji je posebno cijenio što je Zeman bio jedini europski predsjednik koji ga je javno podržao prije izbora 2016. godine. Na veliku Zemanovu žalost susret se nikad nije održao.
Novinar Stanislav Biler ističe da češki političari koji upozoravaju na Rusiju kao prijetnju, jer želi slabu i rascjepkanu Europu, nemaju problema sa slabom i rascjepkanom Europom kad to želi Donald Trump. Isti oni koji se hvale kako su Češku oslobodili ovisnosti o Rusiji i fosilnim gorivima pozdravljaju Trumpa koji želi od Europe da kupuje više fosilnih goriva od Sjedinjenih Država. Strategija bacanja na leđa i moljenje Trumpa za milost, po mišljenju Bilera, u Češkoj se pretvorila na reviziju ili čak odbacivanje Green Deala.
Karel Havlíček, bivši Babišov ministar gospodarstva, podsjeća Biler, „frenetično je ponavljao Trumpovu rečenicu drill, baby, drill iz čega se da zaključiti da ako Trump želi bušiti, moramo bušiti i mi jer je otpor uzaludan“.
Oligarh Babiš, čovjek koji je kao premijer ispregovarao sadašnji oblik Green Deala u EU želi istupiti iz Pariškog sporazuma. Promjene Green Deala razmatraju se u cijelom političkom spektru, uključujući i vladajuću koaliciju, koja je profinjenijim jezikom agendu preuzela vadeći se na realnost i konkurentnost.
„Svaka dramatična promjena klimatskih ciljeva opravdana isključivo činjenicom da je u Bijeloj kući trenutno psihopat koji vlada u ime oligarhije bila bi puka kapitulacija pred psihopatom, a ne razumna ili realna politika. Moramo sebi razjasniti odlučujemo li mi o tome što se događa u Europi mi, ili odlučuje Donald Trump. Energetska neovisnost Europe nije moguća bez Green Deala. Jedini način kako se oduprijeti Trumpu i njegovom tehnofašizmu je čvrsto branjenje svojih stavova, zajedništvo i odbacivanje sitnih nacionalnih interesa“, izričit je Biler.
Analitičari upozoravaju da je Češka jedna od nekolicine zemalja članica EU-a koje nisu usvojile zajedničku valutu, što bi je moglo učiniti ranjivom ako se zemlje članice eurozone odluče tješnjom suradnjom suprotstaviti američkom pritisku. To bi zemlje bez eura ostavilo na europskoj periferiji. Ukoliko Trump uvede EU carine to bi moglo imati negativan utjecaj ponajprije na europsku automobilsku industriju, a gospodarstvo Češke uvelike ovisi o njoj. Zato je bliža suradnja Češke s jezgrom zemalja članica neophodna u slučaju krize. No, imajući u vidu da se Babišov ANO, kojeg svi vide kao premoćnog pobjednika na narednim izborima, otvoreno pridružio euroskeptičnim i ekstremno desnim političkim strankama ovako nešto je iluzorno očekivati. A i da stranke vladajuće koalicije kojim čudom opet formiraju vladu, velike promjene ne bi se mogle očekivati s obzirom na brojne obožavatelje Trumpa i u njihovim redovima.
Alexandr Vondra, bivši disident i savjetnik Vaclava Havela početkom devedesetih, sada potpredsjednik ODS-a, vodeće vladajuće stranke u koalicijskoj vladi, i zastupnik u Europskom parlamentu jedan je od najvećih obožavatelja Trumpa u Češkoj. Trumpovu pobjedu 2016. godine komentirao je kao pobunu protiv političke korektnosti, sociokulturnog inženjeringa i establišmenta i izrazio nadu da će to dočekati i Češka: „Velike gradove počinju osvajati vegetarijanci, nepušači, transvestiti, biciklisti, homoseksualci, i ja zato moram ponekad pobjeći na selo gdje još uvijek ima normalnih muškaraca i žena.“
Nakon tjedan dana Trumpovog mahnitanja u Bijeloj kući Vondra je izjavio da Trump uistinu vlada, a ne kao političari u Europi koji traže konsenzus za sve odluke. Njegove poteze nazvao je impresivnim.
Još jedan navodni pobornik slobode iz iste stranke je senator Zdeněk Hraba koji poteze američkog predsjednika zove pobjedom zdravog razuma. Krajem prošle godine privukao je pozornost svojim prijedlogom da se problem ljudi bez krova nad glavom riješi stavljanjem beskućnika izvan zakona. Uveo je i novu definiciju dezinformacije: „Dezinformacija nije laž. To nije neistina. To je informacija izrečena u određenom kontekstu koji se određenoj skupini ljudi ne sviđa."
S ovakvim borcima u Europi Trumpu neće biti nimalo teško izvoziti trampizam preko oceana.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Flickr/Gage Skidmore
Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.