PODIJELJENA SYRIZA: Molotovljevi kokteli i dio koalicije protiv Ciprasovog dogovora
Pored scena nasilja u Egzarhiji, izazvanog udaljavanjem vlade od najvažnijeg dijela predizbornog programa - popuštanja politike štednje, došlo je do priličnog raskola unutar Syrize i to na sastanku parlamentarne grupe u srijedu. Sedamdeset je članova podržalo dogovor, četrdeset ih je bilo protiv, a trideset ih nije bilo prisutno. Protiv dogovora s Trojkom, odnosno Eurogrupom ili "institucijama", je i šefica parlamenta Zoe Kostantopulu te još šest od ukupno jedanaest ministara. Ovoga vikenda će se održati i sastanak Centralnog komiteta Syrize o dogovoru sa Eurogrupom.
Dimitris Velantis i Statis Kuvelakis, članovi CK Syrize u svom otvorenom pismu drugovima iz lijevih partija Europe navode da protiv dogovora Alexisa Tsiprasa i Janisa Varufakisa moraju glasati zato što on "ne odgovara glavnim točkama Syrizinog izbornog programa. A što je gore, njegovu implementaciju čini nemogućom".
"Za nas je jasno da ratifikacija ovog ugovora od strane Europskog parlamenta, uz pristanak partija radikalne ljevice, ide protiv grčkih radnika i grčkog naroda", piše dvojac dodajući da se samo solidarnošću lijevih stranaka u Europi mogu postići uvjeti za napuštanje politike memoranduma te efektniji napad na neoliberalizam osim pukog korištenja PR spinova i neologizama. Kroz dogovorene točke objašnjavaju i zašto se protive dogovoru koji je postigla njihova vlada.
Sve je pošlo krivo: Sami ne mogu napraviti ništa što iole košta
"O povećanju minimalne plaće na 750 eura (što je razina iz 2009. godine) naš parlament ne može odlučiti 'unilateralno' u kratkom roku. To može biti samo dio dugoročne perspektive, pod uvjetom da ne naškodi 'konkurentnosti' zemlje. Privatizacije koje su provedene će ostati netaknute. One koje su u tijeku, bit će završene 'uz poštivanje njihove zakonitosti'. U tekstu ne postoji nikakav prigovor na princip privatizacije", navodi dvojac u pismu.
"Dogovor naglašava da se mora provesti 'modernizacija' sustava socijalnog osiguranja, a koliko znamo iz prošlosti takva 'modernizacija' zapravo znači drastične rezove u socijalnoj pomoći. Dogovor propisuje i da će kontrolu nad financiranjem zdravstvenog sustava imati strane 'institucije', uključujući OECD. Jedna od osnovnih točaka izbornog programa Syrize - prvenstveno porezne olakšice za radnike te neoporezivanje godišnjih prihoda manjih od 12.000 eura - bit će odgođena na neodređeno vrijeme. Gotovo ni jedan zakon ne smije proći u parlamentu bez prethodnog pristanka Trojke, koja se sad preimenovala u 'institucije', i ne može biti proveden bez mjera koje bi kompenzirale njegov trošak. To znači da bi se čak i mjere za olakšavanje humanitarne krize trebalo osmisliti tako da nemaju nikakav utjecaj na državni proračun", ističu Kuvelakis i Velantis.
Naglašavaju i da je politički i pravno nemoguće produljiti dogovor o financiranju sklopljen s Trojkom 2012. godine na četiri mjeseca bez pristanka na odredbe memoranduma i njegove zakonske posljedice. To dovodi Syrizu do kršenja svoje obveze prema biračima te utvrđuje zakone koji podržavaju prijašnje dogovore s Trojkom. Zaključuju s porukom zašto stranke radikalne ljevice u Bundestagu ili Europskom parlamentu moraju glasati protiv dogovora Grčke s Eurogrupom: "Smatramo da će glas 'protiv' pomoći grčkoj ljevici i posebno Syrizi da shvati što je njezin program. Nasuprot tome, 'da' može samo proizvesti iluzije i razočaranja u budućnosti", pišu Kuvelakis i Belantis.
Treba napomenuti da se nakon prvih susreta Varufakisa s Eurogrupom u Ateni održao i daleko veći prosvjed u znak podrške Syrizi - deseci tisuća ljudi izašli su na ulice početkom veljače da pokažu neslaganje s europskom politikom štednje, koja se nameće njihovoj vladi. Protest u četvrtak organiziran je od strane Antarsije, revolucionarne, antikapitalističke vanparlamentarne koalicije, na koji se odazvalo manje od petsto ljudi. Po završetku tog prosvjeda iz skupa su se izdvojili deseci maskiranih demonstranata i započeli napad molotovljevim koktelima, zbog čega je nastala jedino manja materijalna šteta.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Screenshot YouTube
...a trojke su, đuro, šta?!