SPEKTAKL U ARENI: Prva predstava originalnog mjuzikla „Cats“ rasprodana tri mjeseca unaprijed
Ulaznice za prvu predstavu mjuzikla „Cats“ u zagrebačkoj Areni rasprodane su tri mjeseca unaprijed pa su organizatori u dogovoru s produkcijskom kućom The Really Useful Theatre dogovorili još jedan termin za 23. ožujak, također u Areni Zagreb. Radi se o originalnom mjuziklu skladatelja Andrewa Lloyda Webbera koji je ponovo postavljen 2014. godine sa starim kreativnim timom u kojem su redatelj Trevor Nunn, pomoćnica redatelja i koreografkinja Gillian Lynne, dizajner John Napier i skladatelj, inače i vlasnik produkcijske kuće koja je mjuzikl temeljen na zbirci T.S. Elliota „Old Possum's Book of Practical Cats“ ponovo postavio na scenu.
„Cats“ je jedan od najduže izvođenih mjuzikala na londonskom West Endu i Broadwayu u New Yorku. Premijerno je prikazan 1981. godine u New London Theatreu gdje je na repertoaru bio punih 21 godinu i igrao gotovo 9.000 puta. Produkcija West Enda osvojila je Oliver nagradu i nagradu Evening Standarda za najbolji mjuzikl, dok je produkcija s Broadwaya 1983. godine osvojila sedam Tonyja i igrala punih 18 godina.
Priča je to o godišnjem susretu mačaka koje se okupljaju na smetlištu kako bi, jedna po jedna, ispričale svoje priče kojima će zabaviti starog Deuteronomyja, njihovog mudrog i dobroćudnog vođu koji treba izabrati jednu od mačaka koju će otpratiti do Heaviside Layera i omogućiti joj ponovno rođenje. To uspijeva Grizabellai nakon što otpjeva song „Memory“, pjesmu koju je do danas obradilo 150 glazbenika, od Barbare Streisand do Barryja Manilowa.
Osim songova, ovaj je dugovječni mjuzikl ostavio i više referenci popularne kulture. Tako je izraz "jellicle" Elliot izmislio na temelju bezuspješnih pokušaja svoje male nećakinje da izgovori "dear little cat", a u britanskom urbanom slengu danas se koristi kad se želi istaknuti nečija superiornost.
Inače, „Cats“ je mjuzikl u kojem nema niti jednog ljudskog junaka, vrlo malo teksta između pjesama i kad je prvi put postavljen bio je prvi engleski mjuzikl u kojem se cijelo vrijeme i plesalo.
„Nikakvo čudo da su naši prijatelji i profesionalci koje smo pitali za mišljenje bili zbunjeni i zabavljeni istovremeno – uvjereni da je to što radimo ludost, ali mi smo znali da sreća prati hrabre, osobito kad se radi o muzičkom teatru gdje je doslovno nemoguće predvidjeti što će postati hit, a što nestati bez traga u oceanu snova“, prisjeća se početaka redatelj Trevor Nunn.
Andrew Lloyd Webber do 1981. godine i mjuzikla „Cats“ imao je iza sebe već najmanje dva hita; „Jesus Christ Superstar“ i „Evita“, no ovo je bio prvi na kojem je radio bez tekstopisca, prema stihovima T.S. Elliota koje mu je majka čitala kao dječaku i kojima se i kasnije često vraćao. Danas ovaj 68-godišnji umjetnik slovi za najkomercijalnijeg kompozitora svih vremena, od 1997. godine nosi titulu lorda, a njegov imetak procijenjen je na 715 milijuna funti.
Mjuzikl „Cats“ izvođen je u više od 30 zemalja, preveden je na 15 jezika, a pogledalo ga je više od 73 milijuna ljudi iz cijelog svijeta. Radi se o fenomenu koji je poznat, i to ne samo zbog svojih izvanrednih rezultata. Zbog svoje ogromne scenografije i bit će postavljen u Areni gdje je predviđeno tek 4.000 sjedećih mjesta za publiku, izvanredna je i koreografija, sjajni kostimi, u svakom slučaju radi se o spektaklu koji treba vidjeti.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Cats the musical