A.G.MATOŠ: Objavljen leksikon pisca koji se uvijek bavio "rizičnim" pitanjima
U godini dvostruke obljetnice, 140. godišnjice rođenja (1873.) i stogodišnjice smrti (1914.), velikog zagrebačkog pisca predstavljen je Leksikon Antuna Gustava Matoša u izdanju Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža. Leksikon je zbir 150 autorskih članaka o Matoševim najvažnijim pjesmama, novelama i putopisima uz kronologiju života i djela ovog pisca "o kojem je naizgled sve rečeno, ali ga se malo doista i čita".
Prema riječima ravnatelja Leksikografskog zavoda, Antuna Vujića, Matoš je bio jedan od nekolicine kreatora moderne Hrvatske na prijelazu iz provincijalizma u modernitet, što se osobito ogleda u leksikonu kroz razradu mnogih još i danas "rizičnih" pitanja, poput domovine, nacije, jugoslavenstva, nacionalizma, o čemu su Matoševi stavovi bili "moderniji od mnogih današnjih koji plutaju bespućima hrvatske povijesne zbiljnosti".
"Matoševi stavovi bili su moderniji od mnogih današnjih koji plutaju bespućima hrvatske povijesne zbiljnosti" (FOTO: Hina)
Leksikon koji su uredili Tomislav Šakić i Igor Hofman može se čitati kao "uzbudljiv roman o rizičnom životu u kojem glavni junak pliva protiv struje i magle, no za sobom ostavlja upaljena svjetla", rečeno je na promociji održanoj u utorak, 22. prosinca.
Prema riječima akademkinje Dubravke Oraić Tolić, leksikon se uhvatio u koštac s dva mita koja se vežu uz Matoša: "Jedan je mit o njegovoj kontradiktornosti, a drugi o čudnoj i manjkavoj naobrazbi, oba su ih stručni krugovi pokušali pobiti, no srušeni su tek ovim leksikonom".
Zanimljivosti vezane za Leksikon su činjenice o tome kako je 28 Matoševih pjesama uglazbljeno, od kojih je "Notturno" pretočen u čak osam skladbi, a njegovi su stihovi inspirirali glazbenike od Krunoslava Cigoja do Hladnog piva, kao i vrlo slabo poznata činjenica da je Matoš bio prvi hrvatski teoretičar i kritičar plesa.
Leksikon je dio ciklusa posvećenog važnim pojedincima hrvatske kulturne povijesti, a prethodili su mu Krležijana, Leksikon Marina Držića, Leksikon Ruđera Boškovića te hrestomatija "Misli i pogledi A. G. Matoša", Mate Ujevića iz 1955. godine.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: gkmm.hr
Matoš možda i nabolje pero koje smo imali. Kako je taj bio kritičan i svoj - to majka više ne rađa.
Za Ogera
"Prostak silno uživa u greškama i propustima velikana" Schopenhauer