Sigurnosni pojas čuva glavu, ili ne?
iksx@lupiga.com
01. 01. 2002.
Pitanje čuva li sigurnosni pojas automobila glavu ili ne, izaziva vjekovne prijepore poput dvojbe što bi prije, da li jaje ili kokoš. Kako za kokošju dvojbu nikada neće biti rješenja koje bi zadovoljilo sve strane u raspravi, možemo s ponosom reći kako smo, osloncem na znanost, barem razriješili drugu dvojbu.
Kako je pokazala statistička znanost, a objavili američki mediji, vezivanje pojasom, priloženim u svakom osobnom vozilu proizvedenom nakon 1963. godine, spašava živote, te smanjuje broj i težinu ozljeda. Dok u Hrvatskoj, prema nekim podacima, brojke pojasom vezanih vozača ne prelaze bitno brojku od 40 posto, u SAD-u je udio vozača koji poštuju minimume sigurnosti dostigao tri četvrtine vozača i suputnika u osobnim vozilima.
Istraživanje provedeno od strane državne organizacije za sigurnost u prometu otkrilo je da je porast broja privezanih drivera usko povezan s uvođenjem strožih zakonskih normi za korištenje pojaseva u vožnji. Tako je u onim saveznim državama u kojima je zakon stroži i gdje policajci mogu zaustavljati vozače samo zbog toga, korištenje pojaseva doseglo 80 posto. U onim državama koje imaju blaže zakonske norme, odnosno gdje vas neće zaustaviti radi nevezivanja, ti su postoci nešto niži.
Jedan od istraživača potvrdio je da sve više ljudi shvaća da su pojasevi apsolutno najučinkovitiji sigurnosni uređaji u automobilu. Tako godišnje korištenje pojaseva poraste za oko 2 posto, što je zapravo velikih šest milijuna vozača u SAD-u. U prijevodu, svake godine spašeno je najmanje 500 ljudskih života. U prosjeku se inače najmanje vezuju vozači pick-upova, pa zatim vozači SUV-ova (gradskih terenaca).
Pojas pomaze u ceonom sudaru. A prevrtanje,sletanje u vodu kao i zapaljenje vozila,gde covek treba da se sto pre izvuce,u panici ne moze odvezati pojas i zbog tog gubi zivot. Saban Saulic zbog pojasa poginuo