Lešij, Lesovik, Lesovoj, Lešak, Lješnik (slavenska mitologija)
T. Sergo
13. 09. 2003.
Ovaj lik raznoraznih imena, ovisno o geografskim podnebljima, je ustvari starim Slavenima predstavljao duha koji gospodari šumama i zvijerima. Zamišljan je u ljudskom liku kao pastir čije stado sačinjavaju jeleni, košute i zečevi, koje čuvaju vukovi ili ako ne vukovi, onda risovi. Njegovi obrazi su plavi, oči zelene i izbuljene, obrve čupave, a brada duga i zelena.
Može biti i zaogrnut zvjerinjim krznom, a katkad je zamišljan i s rogovima i kopitima. Neobično je odjeven i uvijek nosi lijevu cipelu na desnoj nozi, a kožuh zakopčava na pogrešnoj strani. Vjerovalo se da nema sjenke i da mu je krv plava.
Kad hoda kroz duboku šumu, glavom dotiče krošnje najvišeg drveća, a kad se kreće po ivici šume ili žbunju, postaje patuljak, često tako malen da se može sakriti i pod jednim listom. Boji se pitomih predjela, ali je suvereni gospodar u šumi, gdje je uvijek spreman da putnike zavede na pogrešan put ili da uplaši kakvoga lovca.
On gospodari vukovima koje jednom godišnje okuplja u šumi da bi odredio plijen za narednu godinu. Da bi se čovjek zaštitio od njegovih čarolija, najbolje je da odjeću obuče naopačke, ali i da ne zaboravi da lijevu cipelu obuje na desnu nogu. Dakle, roditelji uz Baba Jagu još jedan lik od kojeg vaša djeca mogu imati noćne more.
Ali koja je faca Lešnjik bio kad je vukove sazivao na dogovor, ma šta na dogovor na naredbe ...