Ljestvica medalja

Ivor Car

14. ožujka 2002.

Ljestvica medalja

Zimske olimpijske igre su završene. Sve medalje su podijeljene. Od svih tih medalja nas su zapale čak četiri. Iskreno, neočekivano! S druge strane očekivano je bilo da će Nijemci osvojiti najviše komada. To su i napravili! Nezadovoljne rasporedom odličja mogu bti dvije "zimske velesile". Riječ je najprije o Austriji, a potom i o Švicarskoj. Od njih se svakako očekivalo mnogo više. Među nezadovoljne možemo staviti i Sloveniju koja je uspijela uzeti samo jedno odličje i to ono najslabijega sjaja. Poredak:
Sistem po kojem se mjeri uspješnost na Igrama, je po meni poprilično nepošten i nelogičan. Naime, najvažniji je broj zlatnih medalja. Ukoliko više država ima isti broj zlata, prelazi se na gledanje sreba, a ukoliko je i taj broj identičan, gledaju se bronce. Logično, ako imaju isti broj i brončanih medalja, zauzimaju isto mjesto.
Po ovome principu, koji je priznat u cijelome svijetu, ljestvica najuspiješnijih pet država izgleda ovako:

1. Njemačka 12 zlatnih, 16 srebrnih i 7 brončanih
2. Norveška 11, 7, 6
3. SAD 10, 13, 11
4. Rusija 6, 6, 4
5. Kanada 6, 3, 8

Prvih pet pozicija po sveukupnom broju osvojenih medalja: Njemačka (35 medalja), SAD (34), Norveška (24), Kanada (17), Rusija (16) i Austrija (16).

No ovo ne zadovoljava moje tumačenje pojma uspješnosti. Tako sam ja smislio jedan drugi princip, po mome sudu mnogo pravičniji. Za svaku zlatnu medalju država dobija tri boda, za srebrnu 2 i za brončanu 1 bod. Na takvoj ljestvici prvo mjesto bi ostalo nepromijenjeno i zauzimala bi ga Njemačka sa 75 bodova. Nakon njih bi slijedili SAD (67 bodova), Norveška (53), Rusija (34), Kanada (32). Dakle na kraju proračuna, razlika u poretku i nije velika. No ovaj bi princip recimo Austriju doveo s 12 na 6 mjesto, dok bi Hrvatska s 11 otišla na 14 mjesto.
Kako bilo da bilo, mi smo "svojim" medaljama prezadovoljni!