Svatko je najvažniji
Ivor-Car
28. 07. 2002.
uloge: | Wei Minzhi, Zhang Huike, Tian Zhenda |
---|---|
žanr: | Drama |
scenario: | Shi Xiangsheng |
režija: | Zhang Yimou |
Svatko je najvažniji, film je s kakvim ste se rijetko imali priliku sresti. Priča je to s nekih drugih podneblja većini od nas dalekih i prije svega nerazumljivih. Radnja filma započinje u selu Shuixianu u planinskim vrletima goleme Kine. Seoski učitelj mora napustiti školu na mjesec dana i seoski načelnik (Tian Zhenda) mu nalazi zamjenu. Jedini problem je što zamjenska učiteljica uopće nije učiteljica, već trinaestogodišnja djevojčica (Wei Minzhi), koja se uhvatila u koštac s njoj stranim i nepoznatim poslom samo zbog sitne novčane nagrade koja joj je za to obećana. Jedino što ona zna je prepisivanje slova (kineski-riječi) i pjevanje pjesmica, a niti u tome nije neki majstor. U školi se nalaze djeca od prvog pa do četvrtog razreda, a svi uče isto, a to je gotovo ništa. Nastava traje sve dok sunce kroz neuglednu, sklepanu baraku ne probije do jednog stupa učionice. Kreda je luksuz i iskorištava se i najmanji komadić, sve dok se može držati između dva prsta. Zbog velikih udaljenosti dio učenika u učionici ostaje i spavati. Zaplet filma se događa kada najproblematičniji učenik u razredu (Zhang Huike) odlazi u velegrad Jiangjiakou kako bi zaradio nešto novaca te vratio dugove u koje se njegova obitelj uvukla. Učiteljica je svoj zadatak da zadrži svu djecu u razredu, shvatila preozbiljno i nakon raznoraznih peripetija odlazi u grad kako bi našla odbjeglog Zhang Huikea. No, to baš i nije lako, jer život na selu potpuno je različit od onoga u gradu, a s gradskom sredinom učiteljica se sreće po prvi puta.
Teško da ćete više čuti za ijednog od ovih glumaca, jer sve su to obični ljudi koji igraju uloge onakve kakav i jeste njihov stvarni život. Seoski učitelj je zbilja seoski učitelj, službenica na ulazu u TV postaju je stvarno službenica, prodavačica karata u jednom Narodnom parku, TV voditeljica je to i u pravom životu, a ulogu njenog šefa igra baš njen pravi šef. Sve skupa u ostvarenju ovoga filma sudjelovalo je nekih stotinu ljudi. Film definitivno ima dokumentarističku crtu, koja mu donosi samo plus, a zbog toga ga ne preporučujem svima onima koji u filmu traže neko događanje, jeftini smijeh ili običnu zabavu. Svojom tematikom film ulazi u sfere jednog od najvećih kineskih problema, a taj je da svake godine usljed siromaštva, milijuni kineske djece napuste školovanje. Uz pomoć donacija u škole se uspije vratiti tek nekih 15% takve djece. Film je baziran na knjizi Shi Xiangsheng "Sunce je na nebu", a doživljaj filma dodatno pojačava izvrsna muzika u izvedbi Asia Aiyue Orchestra. Film bi dobio pet zvijezdica da nema redateljskih podilaženja zapadnom tržištu na kojeg je ovaj film i tipovao i kojeg je redatelj Zhang Yimou osvojio sa svojim filmom "Šangajska trijada". Podilaženje ne treba čuditi, jer film je producirala moćna Columbia Pictures. Minus su i neke nelogičnosti tijekom filma koje ćete i sami otkriti ukoliko se zaputite u prvu videoteku i posudite ovaj i više nego izvrsni film, koji je zasluženo dobio Zlatnog lava na venecijanskom festivalu.
Pogledajte i službenu stranicu
Film je predobar. Šokantno dobro osmišljena tematika. Mislila sam d je snimljen na temelju istinitog događaja. Teško da će nekog ostaviti bez suza.