ZAŠTO KOLINDA ODBIJA PUTINA: Hrvatsku vanjsku politiku vodi Amerika
Predmetnu temu savjetnik bivšeg predsjednika Mesića, Tomislav Jakić, obradio je za portal Forum.tm, navodeći da je ovim potezom Kolinde Grabar Kitarović slika konačno upotpunjena: "Hrvatska poslušno slijedi ono što je zapovjeđeno iz Washingtona, a što se – u ovom konkretnom slučaju – očito podudara i s njezinim intimnim uvjerenjima, odnosno sa stajalištima njezine stranke (da će ona biti i ostati "HDZ-predsjednica", a ne predsjednica svih građana Hrvatske, to je danas već više nego očito)."
Ključno je, piše Jakić, ovo pitanje: "što se zapravo slavi 8. svibnja?" Zatim odgovara: "Ključno koliko i nepotrebno, jer odgovor je svakome tko zna povijest i uz to još nije zaboravio politički misliti, potpuno jasan. Slavi se završetak Drugoga svjetskog rata u Evropi, slavi se pobjeda nad naci-fašizmom, najvećim zlom što se ikad nadvilo nad Evropom; i nad onima koji su ga pomagali i koji su u vrijeme rata, odnosno okupacije svojih zemalja, ogrezli u zločinu i krvi baš kao i njihovi mentori ili nalogodavci. Odaje se kako počast milijunima palih u borbi protiv naci-fašizma, tako i milijunima nevinih žrtava toga poretka koji je na osnovi rasne teorije, genocida i najcrnje diktature želio stvoriti ono što je nazivao "novom Evropom" (s prijestolnicom, naravno, u Berlinu). Odaje se, dakle, počast pobjednicima i osloboditeljima i onima koji su stradali od ruke zločinačkih režima."
Slavni uspjesi (ILUSTRACIJA: Feral Tribune)
"Da je u borbi protiv naci-fašizma najveće žrtve podnio tadašnji Sovjetski Savez, to je – valjda – ipak još poznato. Brojke govore više od riječi. Da pobjede 8. svibnja 1945. (s razvijenom crvenom zastavom na zgradi Reichstaga u glavnome gradu Trećega Reicha) ne bi bilo, ili je bar ne bi bilo tada, i to je – valjda – svakome jasno. Otvaranje druge fronte iskrcavanjem zapadnih Saveznika u Normandiji 6. lipnja 1944. bila je veličanstvena vojna operacija (koja se i danas obilježava na najvišoj razini, na primjeren način), ali ona je bila u funkciji pomaganja Crvenoj armiji i bez suradnje Zapada i Istoka pobjede ne bi bilo. Ili je, ponovimo još jednom, barem ne bi bilo 8. svibnja 1945. Usput: misli li itko da se komemoriranjem Dana D slave Obama, Hollande ili Cameron? Nikome to ne pada na pamet", piše Tomislav Jakić.
Hrvatski bojkot proslave pobjede nad fašizmom, ističe, ne treba posebno čuditi, jer "aktualna predsjednica ne posustaje od ocrnjivanja najuspješnijeg vođe pokreta otpora u okupiranoj Evropi kao 'diktatora', s tim je obrazloženjem izbacila njegovu bistu iz svojega ureda, njezina stranka ionako ga uporno svrstava među 'deset mega-ubojica 20. stoljeća', pozivajući se na neke dubiozne inozemne znanstvenike, a manifestacije neofašizma, odnosno neoustaštva – sve pod vidom demokracije i slobode javne riječi – toleriraju se u Hrvatskoj (ali i u nizu tranzicijskih zemalja, poglavito u baltičkim zemljama i Ukrajini) već godinama".
Tekst Tomislava Jakića u cijelosti možete pročitati na portalu Forum.tm.
Lupiga.Com via Forum.tm
Naslovna fotografija: Lupiga.Com
Grgo Jelavic/PIXSELL
Grgo Jelavic/PIXSELL
u ozračju krize
+
AAA
-
DRAMATIČAN APEL GRABAR KITAROVIĆ: EU mora surađivati s Rusijom jer muke tek predstoje!
Autor: Zoran Meter
Ponedjeljak, 31. Kolovoz 2015. u 08:17
Današnje stanje s desetinama tisuća izbjeglica koje su se usmjerile k Europi – tek je početak! Očekujemo milijune!
Vodeći ruski mediji u nedjelju su na svojim naslovnim stranicama izvijestili o pozivu hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović upućenom Europskoj uniji, o nužnosti njezine suradnje s Rusijom.
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović sudjeluje na godišnjem Europskom forumu koji okuplja europske političare i intelektualce u tirolskom gradiću Alpbachu i koji se održava još od 1945. godine. Ovogodišnji forum prolazi u ozračju krize povezane s rijekom emigranata koji u Europu dolaze s Bliskog istoka i Sjeverne Afrike.
Hrvatska predsjednica je u svom obraćanju sudionicima foruma izjavila kako Europska unija mora surađivati s Rusijom u svezi reguliranja sirijske krize i niza drugih pitanja.
„Mi danas proturječimo Rusiji po pitanju ukrajinske krize. Ali mi moramo raditi s Rusijom na rješenju sirijske i niza drugih kriza“, izjavila je hrvatska predsjednica. Prema njezinim riječima, današnje stanje s desetinama tisuća izbjeglica koje su se usmjerile k Europi – tek je početak! „Mi očekujemo puno veći broj, moguće milijune ljudi, koji očekuju ostvarenje svojih predvidljivih stremljenja k boljem i sigurnijem životu“, izjavila je Grabar Kitarović te dodala kako Europa mora „gledati ne samo na one izbjeglice koji su već stigli, nego i dalje“.
Izrazito državnički nastup predsjednica je okrunila izjavom kako kvote o prijemu izbjeglica ne smiju biti nametane iz Bruxellessa, već se trebaju prepustiti samim državama-članicama EU. Ona smatra kako EU prolazi kroz čitav niz problema, tj. kriza: kriza pogleda, strategija, identiteta, pri čemu se predsjednica najviše boji krize liderstva. „Te krize djeluju na razinu jedinstva, razinu solidarnosti“, a europski lideri bi trebali iskordinirati svoja djelovanja, a ne se skrivati u vlastitim državama.